do not follow here
Gravitační čočka < LIVING fUTURE

Gravitace změnila trasu části světla ze vzdáleného kvazaru, dorazilo se sedmiletým zpožděním

Týmu astronomů z University of Valencia se podařilo zachytit zpožděné světlo ze vzdáleného kvazaru, jehož světlo deformuje gravitační čočka. Gravitace galaktické kupy SDSS J1004+4112 zakřivuje různým způsobem části světla ze zářivého objektu za ní a vytváří tak unikátní efekt ve kterém vidíme vzdálený kvazar hned v 5 obrazech. Každý z těchto obrazů pochází z jiného časového období, největší rozdíl je téměř 7 let.



Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Kupa galaxií SDSS J1004+4112 byla objevena v programu Sloan Digital Sky Survey (SDSS). V roce 2006 ji vyfotil dalekohled Hubble a poprvé zaznamenal kvazar rozpadlý gravitační čočkou do 5 obrazů. 

Každý z těchto obrazů je tvořený světlem, které urazilo jinou cestu. Gravitace jednotlivých částí galaktické kupy dala různým skupinám fotonů jinou trajektorii, kterou urazili za rozdílné časové úseky. Největší rozdíl mezi dvěma obrazy kvazaru je 6,73 let - jedná se o nejdelší evidované zpoždění světla způsobené gravitační čočkou. Další obrazy u této čočky mají zpoždění 2,26 a 2,14 let. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gravitační čočka

tag icon
Další články z kategorie
Gravitační čočka
Načítám stránku...
x zrušit