do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

V jádru galaxie byla objevena nejrychlejší známá hvězda, na výzkumu se podíleli i čeští vědci

Českým a německým astronomům se podařilo objevit v bezprostřední blízkosti černé díry v jádru Mléčné dráhy výjimečně rychle se pohybující hvězdu. Objekt s označením S4716 oběhne supermasivní černou díru Sagittarius A* za 4 roky a přiblížuje se k ní na pouhých 100 AU.



Na výzkumu se podíleli vědci z Masarykovy Univerzity v Brně a University of Cologne. Podle Michaela Zajačka hvězda S4716 nemohla vzniknout v takové blízkosti černé díry a zřejmě se k ní dostala gravitační interakcí s ostatními hvězdami v jejím okolí.

Sagittarius A*

V jádrech galaxií se nacházejí supermasivní černé díry a jinak tomu není ani u Mléčné dráhy. V jejím středu leží objekt označovaný Sagittarius A*, který má podle odhadů hmotnost 4 milionů Sluncí. Samotná černá díra není už z principu pozorovatelná, kolem ní však rotuje vysokou rychlostí množství materiálu v akrečním disku, který produkuje intenzivní záření v různých částech elektromagnetického spektra. O něco dál obíhají černou díru masivní hvězdy a oblaka plynů a prachu, z jejichž pohybu lze zjistit další informace o objektu ve středu galaxie.

Střed Mléčné dráhy je bohužel pozorovatelný pouze z jižní polokoule Země, od nás lze vidět pouze vnější část disku naší galaxie. I proto vznikají právě na jižní polokouli obří observatoře, které na střed naší galaxie dobře vidí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit