do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Záhadné FRB záblesky by mohly být způsobovány několika různými fenomény

Astronomům vedeným C.-H. Niuem se podařilo zjistit nové informace o zdroji rychlého rádiového pulzu FRB 190520. Na rozdíl od většiny ostatních vykazuje aktivitu také mezi jednotlivými pulzy. Jedná se o teprve druhý známý zdroj FRB signálu s tímto chováním, tím prvním je signál FRB 121102. Podle vědců by tyto dva signály mohly být způsobeny jiným fenoménem, než ostatní FRB signály.



Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
Signál FRB 190520 byl poprvé detekován čínským teleskopem FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) v roce 2019. Následná pozorování teleskopem VLA (Very Large Array) v roce 2020 pomohla odhalit jeho původ do okraje galaxie vzdálené asi 3 miliardy světelných let. Zároveň také odhalila perzistentní aktivitu v rádiové části elektromagnetického spektra.

Mezi desítkami zachycených FRB signálů se postupně tvoří několik kategorií: opakující se signály, perzistentní signály a ty zbylé, které nevykazují ani známky opakování, ani perzistence. Astronomové proto stále častěji uvažují nad tím, zda jejich zdrojem nakonec nejsou tři různé fenomény, případně zda se nejedná o jeden druh objektu v různých fázích vývoje.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit