do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Vývoj protoplanetárních disků je u většiny hvězd podobný

Skupina astronomů vedená Sierkem van Terwisgou analyzovala několik stovek disků prachu u mladých hvězd v souhvězdí Orion. Postupným shlukováním prachu v těchto místech dochází ke vzniku planet. Výsledky nového výzkumu indikují, že tyto struktury se v naší části Mléčné dráhy vyvíjejí velmi podobným způsobem.



Ke svému výzkumu vědci využili observatoře ALMA, jejíchž 66 teleskopů namířili na molekulární oblak Orion A, ve kterém se ve velkém rodí nové hvězdy. Právě kolem těchto mladých hvězd rotují disky prachu, ve kterých vznikají nové planety. 

Z 502 zkoumaných disků má pouze 20 větší hmotnost než 100 Zemí. Medián hmotnosti pozorovaných disků je 2,2 hmotností Země. Toto rozložení z oblaku Orion A je podobné jako u dalších oblastí, kde vznikají nové hvězdy.

Podle závěrů studie publikované v magazínu Astronomy and Astrophysics to naznačuje, že disky se u mladých hvězd vyvíjejí podobným způsobem. Dokonce často obsahují podobné množství původního materiálu. U starších hvězd byly pozorovány disky menší, což by mohlo znamenat, že v nich už vznikají nové exoplanety.
Exoplanety: Vznik planet

Vznik planet

Planety vznikají z protoplanetárního disku hmoty, která rotuje kolem mladých hvězd. Tento materiál se gravitací srocuje do shluků, ze kterých časem vznikají nejprve menší tělesa a později protoplanety. Rodící se planety dál sbírají hmotu, která se nachází na jejich oběžné dráze kolem hvězdy, až tento prostor zcela vyčistí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit