do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Ukázka výkonu teleskopu JWST: srovnání s teleskopy WISE a Spitzer

Astronom Andras Gaspar vytvořil koláž, která ukazuje stejné místo ve vesmíru, vyfocené třemi různými teleskopy. Je na ní dobře vidět, jak teleskop Jamese Webba změní naše vnímání vesmíru. Snímek z JWST je výrazně detailnější a čistější než ty pořízené staršími teleskopy WISE a Spitzer.

MiseStartStatus
missions icon Spitzer 25. 8. 2003 - 30. 1. 2020 Ukončená
missions icon WISE 14. 12. 2009 - 8. 8. 2024 Ukončená: Úspěch
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Aby ověřili kalibraci zrcadel teleskopu JWST, namířili jej astronomové na část Velkého Magellanova mračna, malé galaxie sousedící s Mléčnou dráhou. Na obrázku je možné srovnat snímek pořízený teleskopem Jamese Webba s fotografiemi z teleskopů WISE a Spitzer. 

Všechny tři teleskopy jsou ve vesmíru a snímají světlo v infračervené, jejich zaměření ale bylo odlišné. Co však měly společné byl nějaký mechanismus na ochlazení přístrojů, který umožňovat detekci infračerveného světla.

Spitzer

Teleskop Spitzer letěl do vesmíru v roce 2003 a jeho úkolem bylo pozorovat vzdálené cíle. Spitzer byl součástí čtveřice velkých observatoří NASA (Hubble - viditelné spektrum, Spitzer - infračervená, Chandra - rentgen a Compton - gama). Jako chladící mechanismus využíval tekuté helium. Dnes už je vysloužilý, NASA jeho misi ukončila v roce 2020.

WISE

Teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) začal svou misi v roce 2009 a jeho úkolem bylo zmapovat celou oblohu. Jeho přístroje byly chlazeny pomocí zmrzlého vodíku. Dnes je teleskop dál částečně funkční a hledá planetky v blízkosti Země.

James Webb

JWST je nejdražší, největší a nejmodernější teleskop. Do vesmíru letěl o Vánocích 2021 a zatím stále prochází uváděním do provozu. Ochlazování jeho přístrojů zprostředkovává velký sluneční štít a přístroj MIRI je vybaven přídavným chlazením pomocí helia.

James Webb (JWST)

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) je nový vlajkový teleskop NASA. Bude zkoumat vesmír hlavně v infračerveném spektru elektromagnetického záření s větším záběrem i vyšším rozlišením než má jeho předchůdce. 

Zrcadlo nového teleskopu je tvořeno 16 šestiúhelníkovými segmenty, které dohromady tvoří plochu o průměru 6,5 metru (sběrná plocha zrcadla je 25,4 m2). Celková sběrná plocha JWST je tak 6,5x větší než u teleskopu Hubble. K tomu je JWST vybaven také unikátním slunečním štítem, který má plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem.

Oběžná dráha JWST

JWST bude zkoumat vesmír z lagrangeova libračního bodu L2 (na přímce Slunce - Země, bude teleskop 1,5 milionu kilometrů za naší planetou).

Společný program USA, Evropy a Kanady

Evropská raketa Ariane 5 je jedním z příspěvků evropské vesmírné agentury ESA do programu, na kterém se kromě NASA podílí také kanadská vesmírná agentura CSA.

Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    Teleskopy

    tag icon
    Další články z kategorie
    Teleskopy
    Načítám stránku...
    x zrušit