do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Objev páru hnědých trpaslíků s největší vzájemnou vzdáleností

Hnědí trpaslíci se podobně jako skutečné hvězdy vyskytují také v párech. Astronomům vedeným Emmou Softich se nyní podařilo identifikovat změřit vzdálenost, která dělí pár hnědých trpaslíků CWISE J0146 0508. Tyto dva objekty dělí 129 AU (tedy asi čtyřnásobek vzdálenosti Neptunu od Slunce).



Binární hnědé trpaslíky pojí výrazně menší gravitační síla masivnější hvězdy. U vzdáleností, při kterých se hvězdy stále ještě silně přitahují, dochází u hnědých trpaslíků k jejich postupnému oddělení.

Systém CWISE J0146+0508 (CWISE J014611.20 050850.0AB) se nachází 130 světelných let od Slunce. Jeho dvě složky mají obě kolem 5 % hmotnosti Slunce (nebo také 50x více než Jupiter). 
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
CWISE J0146 0508 130.4 ly

Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit