Hvězda TIC 400799224 mění zvláštním způsobem svou jasnost, možná ji obíhá rozpadlá exoplaneta
04. 01. 2022
Astronomové vedení Brianem Powellem našli v datech z teleskopu TESS nezvykle se chovající hvězdu. Objekt s označením TIC 40079922 má variabilní jasnost, která by mohla být způsobena například oblakem materiálu na její oběžné dráze. Tato doposud ne příliš probádaná hvězda se tak zařadila mezi dalších 15, u kterých bylo podobné chování také pozorováno (mezi nimi také například známá Tabby's Star).
Mise | Start | Status |
TESS |
18. 4. 2018 |
Probíhá |
Hvězda TIC 40079922
Hvězdný systém TIC 40079922 je tvořen dvěma hvězdami, které jsou obě o asi polovinu masivnější než Slunce. Tyto hvězdy jsou relativně mladé, podle odhadů vědců vznikly před asi 5 miliony lety.
Pravidelný pokles jasnosti
Zřejmě ta větší z hvězd v tomto systému vykazuje pravidelný pokles jasnosti každých 20 dní. Míra, do jaké ale hvězda pohasne, je však velmi nepravidelná. Liší se délkou trvání, ale také tím jak moc hvězda sníží svou jasnost. Někdy dokonce k poklesu jasnosti hvězdy nedojde vůbec. Materiál, který svit hvězdy blokuje je poměrně neprůhledný. Podle charakteru hvězdy samotné je to 37 nebo dokonce 75 % jejího světla.
Vysvětlení jevu
Podle studie by to mohlo být způsobeno rozpadlou planetkou v blízkosti hvězdy. Materiál z takového objektu dál obíhá hvězdu, tvar tohoto oblaku se ale mění a hvězdu zastíní vždy odlišným způsobem.
Dalším možným vysvětlením je potom exoplaneta, která vypouští materiál, který pak zůstává za ní na oběžné dráze kolem hvězdy. K tomuto vysvětlení se kloní i závěry vědecké studie, která byla přijeta k publikaci do magazínu Astronomical Journal.
Blikající hvězdy
Pokles jasnosti hvězdy může vypovídat o dění ve hvězdě samotné, nebo její světlo něco blokuje. Zpravidla se jedná o exoplanetu a astronomové toho hojně využívají při jejich hledání. Občas ale pokles jasnosti na exoplanetu nevypadá, třeba když je nepravidelný svou periodou nebo hloubkou.
To byl případ také slavné Tabbyiny hvězdy (Tabby's Star, KIC 8462852), jejíž chování vyvolalo spekulace o přítomnosti umělého objektu typu Dysonovy sféry.
Související hvězdy v katalogu
Tabbyina hvězda opět pohasla, tentokrát nejvýrazněji od svého objevu, co za tím vězí?
2. 4. 2018 Tabbyina hvězda známá také pod oficiálním označením KIC 8462852 se stala slavnou v roce 2016, když si vědci neuměli jednoznačně vysvětlit její nepravidelné pohasínání a začaly se objevovat teorie o existenci mimozemské struktury, která by hvězdu obklopovala. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je dnes ale existence obřího oblaku plynů a prachu, který blokuje záři hvězdy, a to v různých frekvencích různě. Při pozorováních z března 2018 došlo k dalšímu výraznému pohasnutí této hvězdy, nejvýraznějšímu od pozorování teleskopem Kepler v roce 2013.
Teleskop Kepler pozoroval během své primární mise hvězdy v souhvězdí Labutě a díval se po jejich pohasínání, mělo totiž indikovat přechod exoplanety před hvězdou. Většinou hvězdy díky detekovaným exoplanetám pohasínaly o zhruba jedno procento jejich jasnosti. Výjimku tvořila hvězda KIC 8462852, která v jednom okamžiku potemněla o až 22 %. V následujících letech docházelo k dalším podobným událostem, i když už ne tolik výrazným. Nepravidelné chování této hvězdy vedlo astronomy a další ke spekulacím, co toto chování způsobuje.
Nedávná měření ukázala, že hvězda pohasíná v různých frekvencích světla různě, což vedlo vědce k hypotéze, že za tím stojí oblak plynů a prachu. Další detekované výrazné pohasnutí znamená, že podporovaný oblak musí mít chaotickou, nehomogenní strukturu s oblastmi větší hustoty, které zakryjí záři hvězdy více než jiné části mraku.
Kdyby šlo o mladší hvězdu, mohlo by jít o pás materiálu, který ji obklopuje a ze kterého postupem času vznikne nová planeta. Na to je však KIC 8462852 příliš stará, planety kolem ní by už měly dávno existovat. Pravděpodobně tak půjde spíš o pás materiálu, který nesouvisí se vznikem nové planety ale s jejím zánikem.
Vědci však nemají dostatek informací, aby mohli s jistotou říct, co vězí za proměnlivou jasností této hvězdy. Budou tedy zapotřebí další pozorování, možná i novými zařízeními k identifikaci příčin pohasínání hvězdy KIC 8462852.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích