Japonská sonda Hayabusa2 dovezla na Zemi materiál z planetky Ryugu už před více než rokem. V magazínu Nature nyní byly publikovány dvě vědecké studie s prvními závěry vycházející z jejich analýzy. V souladu se závěry, které vědci učinili když byla sonda ještě na oběžné dráze planetky, je toto těleso velmi tmavé a jedno z nejprimitivnějších ve sluneční soustavě.
Planetka Ryugu zůstala podle vědců v podstatě nezměněná od dob, kdy vzniklo Slunce a s ním i zbytek sluneční soustavy. Poskytuje tak unikátní vhled do doby před 4,5 miliardami let a mohla by napovědět více o materiálu, ze kterého vznikla také Země. Už dřívější analýza ukázala, že Ryugu patří mezi uhličité planetky typu C, které jsou ve sluneční soustavě nejpočetnější. Díky velkému podílu uhlíku mají tyto planetky tmavou barvu, což potvrzuje i materiál dovezený sondou Hayabusa2. Podle vědců je tento materiál ještě tmavší, než je u planetek typu C běžné. Jeho složení dominuje uhlík a lze nalézt také různé minerály jako karbonáty, železo a těkavé materiály. Svým složením tak Ryugu připomíná chondritické meteority. Vesmírná sonda Hayabusa2 nakonec přivezla 5,4 cenných gramů materiálu z planetky. Japonská vesmírná agentura JAXA část tohoto materiálu vymění za vzorky z planetky Bennu s americkou NASA.
Hayabusa2 je japonská vesmírná sonda, která má za úkol sbírat vzorky hornin z povrchu planetky Ryugu, která obíhá Slunce po podobné oběžné dráze jako Země. Mise navazuje na misi Hayabusa z let 2003-2010, při které jiná japonská sonda zkoumala planetku Itokawa a stala se první sondou, která odebrala vzorky hornin z planetky a dopravila je na Zemi.Průběh mise