Kapsle s materiálem z planetky Ryugu přistála v Austrálii, specializované týmy ji našly po dvou hodinách
06. 12. 2020
Japonská vesmírná sonda Hayabusa2 v sobotu ve vzdálenosti 220 tisíc kilometrů od Země vypustila kapsli, která obsahuje vzorky materiálu z planetky Ryugu. Kapsle krátce po sedmé hodině večer přistála pomocí padáku v poušti v Austrálii, kde byla po dvou hodinách pátrání vyzvednuta. Mateřská sonda Hayabusa2 mezitím proletěla kolem naší planety a vydala se zpět do vesmíru ke svému dalšímu cíli - planetce 1998 KY26.
Sonda Hayabusa2 už za týden doručí na Zemi vzorky materiálu z planetky Ryugu
29. 11. 2020 Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.
Kapsle s materiálem z planetky se oddělí od mateřské sondy ve vzdálenosti 220 tisíc kilometrů od povrchu Země. Potom vstoupí při vysoké rychlosti do atmosféry, kde se zahřeje na vysoké teploty a promění v ohnivou kouli. Zhruba ve výšce 10 kilometrů vypustí padák, který ji zbrzdí.
Kontejner s průměrem 40 centimetrů přistane do řídce obydlené oblasti v Austrálii. Bude vysílat signál, který se japonská vesmírná agentura bude pokoušet zachytit pozemními anténami, radary a bude jej hledat pomocí dronů a helikoptér.
Japonská mise Hayabusa2 navazuje na první misi Hayabusa, která v roce 2010 na Zemi dopravila vzorky hornin z planetky Itokawa. Vzorky hornin z planetky posbírala letos také americká sonda OSIRIS-REx.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích