Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý zveřejnila snímek vzorků materiálu z planetky Ryugu, které na Zemi před týdnem dopravila vesmírná sonda Hayabusa2. Vědci v laboratoři ve městě Sagamihara (JAP) otevřeli první ze tří kontejnerů a našli v něm velké množství zrníček hornin. Ta budou v následujících měsících a letech zkoumat, aby zjistili více o vývoji planetky a celé sluneční soustavy.
Kontejner A obsahuje materiál z prvního odběru vzorků, který se uskutečnil 21. února 2019. Ačkoli se kamínky na fotce jeví hnědé, podle vědců jsou ve skutečnosti černé. Od samotného odběru až do otevření kontejneru nebylo zřejmé, co se v něm ukrývá. Kolik materiálu sonda nakonec dovezla vědci zjistí až po otevření dvou dalších kontejnerů. Při otevření vědci také zjistili, že kontejner obsahoval plyn. Následná analýza ukázala, že je o plyn, který pochází z dovezeného materiálu a nikoli že Země. Jedná se tak o první plynný materiál pocházející z hlubokého vesmíru. Kontejner B by měl být prázdný, protože nebyl během mise otevřený. V kontejneru C by měly být podpovrchové vzorky odebrané 10. července 2019 pomocí malého impaktoru.
Hayabusa2 je japonská vesmírná sonda, která má za úkol sbírat vzorky hornin z povrchu planetky Ryugu, která obíhá Slunce po podobné oběžné dráze jako Země. Mise navazuje na misi Hayabusa z let 2003-2010, při které jiná japonská sonda zkoumala planetku Itokawa a stala se první sondou, která odebrala vzorky hornin z planetky a dopravila je na Zemi.Průběh mise