do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Planeta z kovu: Nově objevená exoplaneta GJ 367 b je tak hustá, jako by byla celá ze železa

Exoplaneta GJ 367 b (Gliese 367 b, TOI 731) je velká asi jako Mars a obíhá svou hvězdu velmi blízko, oběhne ji za necelých 8 hodin. Na to, jak je drobná, má nicméně velkou hmotnost: podle nové studie je v průměru téměř hustá jako železo. Díky její blízkosti je exoplaneta GJ 367 b vhodným kandidátem na další průzkum.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Nově objevená exoplaneta obíhá červeného trpaslíka GJ 367. Tato hvězda má zhruba poloviční velikost Slunce a tedy i slaběji září. Exoplaneta se nicméně nachází tak blízko, že teplota na jejím povrchu dosahuje až 1 600 °C. Díky své blízkosti hvězdě GJ 367 také přijímá obří množství radiace a tedy na ní nelze předpokládat podmínky vhodné pro život.

Gliese 367 b je nejmenší exoplaneta, která má charakterizovanou vnitřní strukturu. Její odhadovaná průměrná hustota je 8 gramů na krychlový centimetr (průměrná hustota Země je 5,5 g/cm3). Astronomové nepředpokládají, že exoplaneta má nějakou atmosféru. Pokud někdy nějakou měla, radiace z hvězdy ji dávno odvála.

Astronomové předpokládají, že GJ 367 b by mohl být pozůstatek jádra výrazně větší planety. Kromě atmosféry mohl být radiací hvězdy odvátý také její kamenný obal. V takovém případě je pravděpodobné, že exoplaneta vznikla dál od hvězdy a později se k ní přiblížila.

Exoplanetu detekoval už v roce 2019 vesmírný teleskop TESS prostřednictvím tranzitní metody. Teprve později se astronomům podařilo její existenci potvrdit pozemními observatořemi přes metodu radiální rychlosti hvězdy.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 367 30.7 ly
3 exoplanet

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit