do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Aktualizace: Mezinárodní vesmírná stanice opět měnila svou oběžnou dráhu, tentokrát se vyhýbala americké raketě

15. listopadu se k Mezinárodní vesmírné stanici ISS přiblížil oblak nebezpečných úlomků vesmírného odpadu. Velitelství amerických vesmírných sil oznámilo, že na poslední chvíli zpozorovalo pole nebezpečných kusů rozpadlé družice. Sedmičlenná posádka stanice se proto nakrátko ukryla v zakotvených vesmírných lodích, pro případ, že by bylo třeba stanici narychlo opustit. Tento stav naštěstí netrval dlouho a během několika momentů astronauti pokračovali ve své práci.



Aktuálně

08:09
05.12.
icon importantV pátek ISS opět měnila svou oběžnou dráhu, aby se vyhnula zbytkům americké rakety Pegasus z 90. Výška oběžné dráhy byla snížená pomocí ruské nákladní lodi Progress. Na rozdíl od několika podobných situací v posledních týdnech šlo zřejmě o jeden velký kus odpadu, který je dobře pozorovatelný.
Více zde
16:35
30.11.
NASA dnes zrušila plánovaný výstup dvou astronautů do volného vesmíru. Důvodem bylo zvýšené nebezpečí výskytu nebezpečného vesmírného odpadu v blízkosti stanice. Varování přišlo příliš pozdě na to, aby mohlo být nebezpečí řádně vyhodnoceno. Výstup, při kterém má dojít k výměně staré antény, byl proto pro jistotu odložen o několik dní. obrázek ke zprávě
16:46
16.11.
Ruská federace přiznala, že v pondělí provedla úspěšný test protisatelitní obrany. Podle ministra zahraničí Lavrova však úlomky zničené družice nepředstavují pro ISS žádné nebezpečí.
11:00
16.11.
Úlomky ohrožující ISS pocházely podle amerického ministerstva zahraničí ze zničení ruské družice Kosmos 1408/ Ikar39L. Tu rusko v pondělí zničilo při testu protisatelitní ochrany.
Skupina úlomků vesmírného odpadu vznikla zničením vysloužilé ruské družice Celina-D (Kosmos 1408/ Ikar39L). Ruská armáda ji zničila přímým zásahem raketou vystřelenou z ruského území. Incident vyvolal kritiku mezinárodního společenství, protože na oběžné dráze přibylo na 1 500 nových (sledovatelných) kusů nebezpečného vesmírného odpadu.

Podobné testy antisatelitní obrany v minulosti prováděly také Spojené státy, Indie nebo Čína. Při každém takovém testu vzniká stále větší množství vesmírného odpadu.

Ten na oběžné dráze zůstává a může znamenat nebezpečí, jak pro funkční družice, lodě s nákladem nebo posádkou, tak pro orbitální stanice. Sledováno je aktuálně přes 20 tisíc kusů odpadu, ale to jsou jen dostatečně velké kusy, které lze ze Země pozorovat. Na oběžné dráze je jich mnohem více a jejich množství neustále roste.

Poslední ohrožení ISS bylo zaznamenáno teprve v minulém týdnu, kdy ale měla posádka více času a mohla tak zvýšit oběžnou dráhu ISS, aby se odpadu vyhnuli.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit