NASA v nové animaci přibližuje průběh mise DAVINCI+, která pošle po dlouhých 40 letech sondu do atmosféry Venuše. Mise byla oficiálně vybrána na jaře tohoto roku společně s další americkou misí VERITAS a evropskou EnVision. Všechny tři mise by měly k Venuši dorazit začátkem 30. let. Aktuálně Venuši zkoumá japonská orbitální sonda Akatsuki.
Od vesmírné sondy se na oběžné dráze Venuše oddělí malý modul, který vletí do její husté atmosféry. S pomocí padáků se sníží jeho rychlost, aby v ní strávil zhruba hodinu. Během pozvolného sestupu bude sonda zkoumat složení atmosféry a snímat povrch ve vysokém rozlišení.
10. 6. 2021 Americká vesmírná agentura plánuje poslat k Venuši dvě vesmírné sondy DAVINCI+ a VERITAS. Novou misi k sousední planetě plánuje také Evropská vesmírná agentura. Půjde o první americké mise dedikované průzkumu Venuše po dlouhých letech, naposledy to byla sonda Magellan, která sousední planetu zkoumala mezi roky 1990 a 1994. Venuši nicméně zkoumala ještě Evropská sonda Venus Express a aktuálně se u planety nachází japonská Akatsuki. Nové informace posílají na Zemi také sondy, které kolem Venuše prolétají na cestě k jiným cílům.
DAVINCI+
Mise DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging, Plus) bude primárně zkoumat atmosféru Venuše. A to jak z oběžné dráhy, tak přímo z atmosféry, do které vypustí samostatný modul o průměru asi jednoho metru. Mise by měla přinést nové informace o složení atmosféry a jejím vývoji. Mise by také měla přinést informaci o tom, zda planety Venuše někdy měla oceán s vodou. Start mise se očekává v roce 2029, vstup do atmosféry o rok později.
VERITAS
Mise VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) se zaměří na geologii sousední planety. Bude zkoumat povrch a vnitřní strukturu. Vědci by prostřednictvím této sondy chtěli zjistit více o možné sopečné činnosti a tektonických deskách planety.
EnVision
Evropská mise EnVision by měla odstartovat v roce 2032. Její úkolem bude mapování povrchu ve vysokém rozlišení a zkoumání rotace a naklonění osy planety. Kromě toho bude zařízení z oběžné dráhy zkoumat složení planety pod povrchem a tepelné záření z povrchu planety. Vědci by pomocí těchto dat chtěli zjistit, jaká aktivita dnes na Venuši probíhá a zda měla někdy ve své historii oceán.
Více informací