do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Čína použije při návratové misi k Marsu dvě rakety, sonda by se mohla vrátit v roce 2030

Čínská vesmírná agentura chce navázat na své úspěšné mise k Měsíci a Marsu a plánuje dovézt vzorky hornin ze sousední planety. Podle Zhanga Rongqiao, který je hlavním designérem aktuálně probíhající čínské mise k Marsu, by start takové mise mohl být už v roce 2028. K Marsu by odletěl přistávací modul spolu se sondou pro vzlet z povrchu. Odděleně by letěla orbitální sonda a kapsle pro vstup atmosféry Země, ten se předpokládá kolem roku 2030.

MiseStartStatus
missions icon Tianwen-1 23. 7. 2020 Probíhá
missions icon Tianwen-2 03 / 2025 Koncept


Mise, která zatím nese označení Tianwen-2, je v hledáčku čínských vědců už několik let. Její označení napovídá, že mezi aktuální čínskou misí k Marsu a tou, která přiveze vzorky, se žádnou další nepočítá. V dosavadních plánech měly všechny instrumenty mise letět na oběžnou dráhu na těžké raketě Long March 9. Nově bude ale zřejmě využito osvědčených raket Long March 3B a Long March 5.

Čína je v průzkumu vesmíru spíš nováčkem, ale rychle dohání své předchůdce. Koncem loňského roku se čínské vesmírné agentuře podařilo přivézt vzorky hornin z Měsíce a v únoru dopravit rover na povrch Marsu. Právě na úspěch těchto misí chce navázat s Tianwen-2 a pokud se jí to podaří, mohla by i předstihnout americkou a evropskou agenturu.

Čína totiž není jediná, která plánuje přivézt z Marsu horniny, podobný plán má také NASA společně s Evropskou vesmírnou agenturou. Rover Perseverance už dokonce na Marsu sbírá vzorky, které by se měly v příštích letech dostat na Zemi k analýze. 

Na rozdíl od americko-evropských plánů však Čínská agentura neplánuje využít roverů. V profilu její mise je pouze stacionární přistávací modul. To znamená, že vzorky budou pocházet z jediného místa. Mise je nicméně výrazně jednodušší a na tedy nižší pravděpodobnost, že se něco pokazí.

Mars Sample-return

Mars Sample Return Mission je společný projekt americké a evropské vesmírné agentury, jehož cílem je přivézt z Marsu vzorky hornin k analýze. 

Období Fáze Agentura
2021-2023-? Rover Perseverance sbírá vzorky, které za sebou nechá v kráteru Jezero. NASA
2027 K Marsu odlétá návratová sonda, která vzorky dopraví z Marsu k Zemi. ESA, NASA
2028 K Marsu odlétají dva přistávací moduly, jeden s helikoptérami a druhý s raketou MAV, která vzorky dopraví z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. ESA, NASA
2029-2030 Na povrch Marsu dosedá Mars Ascent Vehicle (MAV), který bude mít za úkol vynést vzorky na oběžnou dráhu Marsu. NASA
2029-2030 Na Mars se dostávají malé helikoptéry, které posbírají malé kapsle zanechané roverem Perseverance a dopraví je k místu odletu na oběžnou dráhu. NASA
2031 MAV odlétá se vzorky na nízkou oběžnou dráhu Marsu, kde se setkává s automatickou lodí Earth Return Orbiter. NASA
2033 Earth Return Orbiter přilétá k Zemi se vzorky. ESA

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit