do not follow here
Vesmírné počasí < LIVING fUTURE

Geomagnetická bouře nakonec dorazila až v noci na pondělí, z České republiky ale polární záře vidět nebyla

Ve čtvrtek se na Slunci objevila silná erupce třídy X1. Došlo během ní k výronu koronální hmoty (CME), který zamířil k naší planetě. Tento materiál způsobuje geomagnetické bouře, při kterých je možné pozorovat polární záře. Nejprve se předpokládalo, že k Zemi dorazí v noci na neděli, nakonec to ale zřejmě bude až v noci z neděle na pondělí. Aktivita by mohla být natolik silná, že by mohla způsobit polární záři viditelnou i z České republiky.



Sluneční aktivita

Sluneční erupce (solar flare)

Sluneční erupce je lokalizovaný výbuch intenzivního elektromagnetického záření. Dochází k nim hlavně ve slunečních skvrnách, ze kterých putují hlouběji do sluneční soustavy zhruba 0,1 % rychlosti světla. Na Zemi mohou silnější erupce ovlivnit rádiové vysílání. Erupce se dělí do tříd A, B, C, M a X (od nejslabší po nejsilnější). Často jsou doprovázeny tzv. výronem koronální hmoty.

Výron koronální hmoty (CME)

Výron koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME) je uvolnění materiálu z atmosféry hvězdy do jejího okolí. CME je fenomén úzce propojený se slunečními erupcemi. CME tvoří hlavně protony a elektrony ve formě plazmatu. Pokud tato vlna energeticky nabitých částic zasáhne Zemi, způsobí geomagnetickou bouři, která může vyvolat komplikace družicím na oběžné dráze a také vytváří silnější polární záři.

Aktuálně

19:43
31.10.
Aktivita už zase klesá, polární záři zřejmě neuvidíme ani dnes
13:29
31.10.
Zhruba od 11 hodin aktivita v magnetickém poli Země opět narůstá.
12:45
31.10.
Nejsilnější aktivita se nyní vyskytuje nad částí Kanady, v Aljašce a nad východní částí Sibiře.
11:54
31.10.
Polární záře pozorované dnes v noci na severu Evropy byly zřejmě způsobeny sluneční aktivitou z úterý 26. října. Větší oblak částic je stále na cestě k Zemi. Na snímku polární záře na Islandu z dnešní noci.obrázek ke zprávě
11:45
31.10.
Aktivita v noci na neděli byl možná pouhý předvoj, který předcházel hlavní části oblaku částic ze Slunce. Největší část oblaku by mohla Zemi zasáhnout v noci na pondělí. Aktuální vývoj můžete vidět na mapě níže.
06:28
31.10.
Vypadá to, že nakonec polární záři z České republiky vidět nebylo. Sluneční maximum je nicméně ještě před námi a jistě se brzy naskytne další příležitost.
00:14
31.10.
Intenzita polárních září výrazně zesílila po desáté hodině večer
18:21
30.10.
Nejintenzivnější záře se nyní nachází nad Sibiří.
09:18
30.10.
Výskyt polárních září se od včerejšího dne rozšířil do jižnějších oblastí. Aktuálně se vyskytují na téměř celém území Kanady. Jejich intenzita i výskyt mají ještě dál růst až do dnešní půlnoci.
07:43
30.10.
Agentura NOAA zvýšila předpokládanou intenzitu sobotní geomagnetické bouře na G3 (silná). Tato škála má celkem 5 stupňů a při třetím nehrozí žádné výrazné nebezpečí. Znamená to nicméně větší pravděpodobnost dnešního výskytu polární záře na našem území.
Rozbalit všechny aktuality
updates

Erupce

Erupce se na Slunci objevila v 17:35 ve čtvrtek. Patří do nejsilnější kategorie X a zároveň do její nejslabší podkategorie X1. Teprve erupce nad X10 jsou považovány za nezvykle silné. Během výronu hmoty, který erupci doprovázel, došlo k vypuštění nabitých částic (hlavně protonů a elektronů), směrem k Zemi.

Geomagnetická bouře v sobotu

V noci ze soboty na neděli bylo možné pozorovat auroru například ve Finsku nebo na Islandu. Podle astronomů byla tato aktivita způsobena jiným oblakem nabitých částic, který pocházel ze sluneční erupce v úterý.

Geomagnetická bouře v neděli

Nabité částice ze čtvrteční erupce zřejmě dorazí až v noci na pondělí. V magnetickém poli naší planety mohou způsobit geomagnetickou bouři, pro kterou se předpokládá intenzita G2-G3 (mírná-silná). Vědci předpokládají, že půjde o zatím nejsilnější bouři v aktuálním slunečním cyklu, který má 11 let a jeho nejbližší maximum se očekává v roce 2025.

Polární záře v České republice

Při magnetických bouřích o intenzitě G3 se polární bouře mohou vyskytovat až na 50. rovnoběžce, která u nás protíná mimo jiné Prahu, Choceň nebo Bruntál.

Aktuální předpověď intenzity polární záře

Na snímku lze vidět, jaká intenzita severní polární záře se předpokládá během zhruba 20 minut. Nižší intenzita je zelenou barvou, vyšší intenzita žlutou až červenou.

Záběry CME ze čtvrtka

Slunce sleduje několik vesmírných sond NASA a ESA. Jejich data poskytují různé pohledy na Slunce a jeho aktivitu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné počasí

Načítám stránku...
x zrušit