do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Historicky první detekce světla zpoza černé díry

Při pozorování supermasivní černé díry v galaxii I Zwicky 1 se vědcům podařilo zpozorovat záblesky rentgenové radiace. K jejich překvapení však nepocházela z okolí černé díry, které přímo pozorovali, ale z prostoru za ní. Jde o první pozorování tohoto fenoménu, kdy gravitace černé díry deformuje prostor a ohýbá světlo. Ve svém výzkumu vědci pracovali s vesmírnými teleskopy NuSTAR a XMM-Newton.

MiseStartStatus
missions icon XMM-Newton 10. 12. 1999 Probíhá
missions icon NuSTAR 13. 6. 2012 Probíhá
missions icon ATHENA 2035 Plánovaná


Rentgenová radiace vzniká v akrečním disku černé díry. V něm se shlukuje hmota, která je zachycená gravitací tohoto masivního objektu a postupně do něj padá. Těsně předtím, než je hmota nadobro pohlcena černou dírou, rotuje vysokou rychlostí a zahřívá se na extrémní teploty. Právě zde vzniká rentgenová radiace, kterou mohou vědci na dálku pozorovat.

Nově detekovaná radiace u supermasivní černé díry v galaxii I Zwicky 1 však neodpovídala tomu, co vědci očekávali. Detekované rentgenové záření se jeví jako odražené od akrečního disku a vědci předpokládají, že vzniklo na odvrácené straně pozorované černé díry. 

Toto chování bylo teoreticky předpovězeno v einsteinově Teorii obecné relativity, doposud však nebylo přímo pozorováno. Vědci doufají, že nové přístroje v blízké budoucnosti pomohou s detailním prozkoumáním tohoto fenoménu. Řadí mezi na například plánovaný evropský vesmírný teleskop ATHENA, který bude z oběžné dráhy zkoumat vesmír v rentgenovém spektru.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit