Rychlé kmitání muonů v urychlovači by mohlo být projevem nové fyzikální síly
08. 04. 2021
Vědcům z amerického Fermilabu a několika dalších institucí a zemí se podařilo pozorovat fenomén, který si neumí vysvětlit existující vědou. Podle našeho aktuálního vědeckého poznání existují 4 fyzikální síly, které popisují interakci mezi velkými objekty i drobnými částicemi. Patří mezi ně gravitace, elektromagnetická síla a silná a slabá jaderná síla. Chování subatomárních částic muonů v urychlovači nicméně naznačuje existenci síly páté, o které toho zatím moc nevíme.
Standardní model fyziky je teorie, která zatím nejlépe popisuje chování světa kolem nás. Vědci se už roky snaží ji různými experimenty potvrdit, nebo naopak objevit novou fyziku, která je s teorií v rozporu. Patří mezi ně i tým pracující na experimentu Muon g-2, který v urychlovači v laboratoři Fermilab pracuje se subatomárními částicemi muony. Jedná se o nabité částice podobné elektronu, které ale mají výrazně větší hmotnost.
Výsledky výzkumu Muon g-2 ukazují, že muony na své cestě urychlovačem kmitají rychleji, než předpovídá Standardní model. Vědci musí při experimentu zajistit očištění od různých vnějších a už známých vlivů na částice. Zůstává jim potom chování muonů, které neumí vysvětlit. Podle dvou nově publikovaných studií by se mohlo jednat o projev neznámé, páté fyzikální síly.
Projevy páté přírodní síly
Kromě chování muonů vede vědce k uvažování o neznámé fyzikální síle také chování celého vesmíru - zejména jeho zrychlující se rozpínání, které je přisuzováno temné energii. Zatím ale není zřejmé, co se pod tímto fenoménem vlastně skrývá.
Náznaky existence neznámé síly přichází také z největšího urychlovače na světě LHC, který se nachází pod Alpami. Vědci z kolaborace LHCb zde pozorují nečekaně častější rozpady mezonů B do elektronů místo očekávaného vyrovnaného rozpadu do elektronů a muonů. Tento výzkum byl publikován teprve před několika týdny.
Vědci možná pozorovali projev páté základní síly, mohla by pomoci vysvětlit temnou hmotu
26. 11. 2019 Dnes jsou známy čtyři základní přírodní síly, které stojí za veškerými interakcemi mezi částicemi a poli v přírodě. Patří mezi ně silná a slabá jaderná síla, gravitace a elektromagnetická síla. Vědci nyní pozorovali v atomu helia jev, který nedokáží přisoudit ani jedné z nich, mohlo by jít o projev páté základní interakce a jejím nositelem by mohla být temná hmota.
Stejný tým vědců pozoroval stejný jev už v roce 2016 u izotopů berylia. Rozpadem berylia-8 vzniká podobně jako u helia světlo, pokud je toto světlo dostatečně energetické, přeměňuje se na elektron a pozitron, které se od sebe vzdalují pod určitým úhlem. Pokud energie původního světla narůstá, tento úhel by se měl zmenšovat. Alespoň podle aktuálních fyzikálních modelů popisujících chování částic.
Realita je však odlišná, úhel se zvětšuje. Podle vědců za to zřejmě může doposud neznámá částice. Aby však dokázala ovlivnit chování elektronů a pozitronů (antihmotový ekvivalent elektronu) pozorovaným způsobem, muselo by jít o boson. Právě bosony jsou nositeli doposud známých základních sil, žádný z nich však nemá takové parametry, aby vysvětloval pozorované chování: energii 17 MeV a životnost 10-14 sekund.
Vědci dokonce zvažují, zda by nový boson a s ním spojená nová fyzikální síla nemohly pomoci s vysvětlením tajemné temné hmoty. Zatím však není známo dost na to, aby byly činěny jakékoliv závěry. Vědci budou dál zkoumat částice a hledat vysvětlení.
Síla |
Nositel |
Gravitace |
graviton (jeho existence zatím nebyla prokázána) |
Elektromagnetická síla |
foton (druh bosonu) |
Slabá jaderná síla |
boson W a Z |
Silná jaderná síla |
gluony (druh bosonu) |
(nová síla) |
X17 |
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích