Seismometr sondy InSight zaznamenal v březnu na Marsu 2 silné otřesy
02. 04. 2021
Během března se v oblasti Cerberus Fossae na Marsu vyskytly dva výraznější otřesy o síle 3,1 a 3,3 na Richterově stupnici. Zachytila je stacionární sonda InSight svým přístrojem SEIS. Otřesy o podobné síle a se stejným epicentrem už sonda zaznamenala před jedním marsovským rokem (2 roky na zemi).
InSight
Vybavení sondy InSight
- váha sondy při přistání: 358 kg
- rozměry: 6,1 × 2,0 × 1,4 m
HP3
InSight měří seismickou aktivitu a teplotu Marsu pomocí malé podpovrchové sondy HP
3, která se měla zavrtat až 5 metrů hluboko. Bohužel, krátce po vypuštění se sonda HP
3 zasekla a zůstává zaseknutá. Sondu pro misi dodala Německá vesmírná agentura DLR a půjde o první takto hluboký vrt mimo Zemi.
SEIS
Instrument SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) měří aktivitu v nitru planety. Kromě zemětřesení (marsotřesení) zkoumá, jaký vliv mají dopady meteoritů na vnitřek planety. Instrument pro misi dodala francouzská vesmírná agentura CNES.
TWINS
Dále je sonda vybavena meteorologickou stanicí na pozorování větru a teplot v místě přistání, kterou vyvinula Španělská agentura Centro de Astrobiología.
RISE
Přístroj RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) je navržený pro přesné měření rotace planety pomocí radiových signálů. Pomocí zjištěných informací budou vědci moci přesněji určit velikost jádra planety a její strukturu.
Mimo výše zmíněné vědecké přístroje je sonda InSight vybavena ještě solárními panely a robotickým ramenem o délce 2,4 metrů. Na rameni i na palubě sondy jsou umístěny barevné kamery. Design samotné sondy vychází z dřívější mise Phoenix, která na Marsu operovala v roce 2008.
Data z mise InSight pomohla vědcům odhadnout velikost jádra Marsu
23. 3. 2021 Mars je po Zemi a Měsíci třetí objekt, u kterého se podařilo změřit velikost jeho jádra. Pomohly k tomu data ze sondy InSight, která zkoumá otřesy planety. Pomocí těchto seismologických dat vědci odhadli poloměr planetárního jádra na zhruba 1 850 kilometrů, tedy asi polovinu jádra zemského.
Stacionární sonda InSight zatím zaznamenala na pět stovek otřesů. Většinou šlo o slabé chvění, nicméně zhruba 10 % z nich mělo sílu 2-4 na Richterově stupnici. Tyto silnější otřesy byly použity k výpočtu velikosti jádra. Kromě toho vědci dospěli také k závěru, že jádro Marsu je stále tekuté.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích