Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.
Snímek byl sondou TGO pořízen 23. února, tedy 5 dní po přistání. Rover Perseverance byl už den po přistání zachycen z oběžné dráhy americkou sondou MRO (Mars Reconnaissance Orbiter).
Perseverance
Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.
Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.
19. 2. 2021 Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.
Přistání
čtvrtek 21:56 - Perseverance je na povrchu! Sonda vysílá signál a vše se zdá být v pořádku.
čtvrtek 21:55 - 20 metrů od povrchu
čtvrtek 21:54 - zažehnutí přistávacích motorů
čtvrtek 21:53 - sonda je nyní 12 kilometrů nad povrchem. NASA má potvrzení o otevření padáku
čtvrtek 21:48 - Podle informací, které má nyní NASA k dispozici, je zatím vše v pořádku
čtvrtek 21:43 - Tepelný štít sondy se roztočil podle plánu.
čtvrtek 21:40 - Oddělení pohonné jednotky potvrzeno.
čtvrtek 21:37 - Rychlost sondy je nyní přes 16 000 km/h.
čtvrtek 21:30 - Během několika minut dojde k oddělení pohonné jednotky
čtvrtek 20:30 - NASA i ESA potvrzují, že orbitální sondy u Marsu jsou připraveny přenášet signály od Perseverance k Zemi. U přistání budou asistovat sondy MAVEN, MRO, Mars Odyssey a TGO
čtvrtek 18:48 - Do přistání zbývá něco málo přes tři hodiny, vše zatím probíhá podle plánu.
čtvrtek 10:30 - Perseverance se dál přibližuje k Marsu. Aktuálně se nachází 829 tisíc kilometrů od planety. Do přistání zbývá zhruba 11 hodin a 30 minut.
čtvrtek 8:13 - Perseverance se aktuálně nachází 1 milion kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 681 km/h.
středa 20:40 - Perseverance se aktuálně nachází 1,9 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 868 km/h.
středa 12:55 - Perseverance se aktuálně nachází 2,5 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 941 km/h.
Po přistání
Samotným přistáním na povrchu Marsu to ale nekončí, mise roveru tím teprve začíná. V následujících hodinách a dnech po přistání budou operátoři mise postupně zapínat jednotlivé přístroje roveru a ověřovat jejich funkčnost. Rover pořídí řadu snímků svého okolí i samotného roveru, které pošle na Zemi k vyhodnocení. Předpokládá se, že potrvá zhruba měsíc ověřit fungování všech přístrojů a softwaru.
V řádu týdnů po přistání se na řadu dostane také helikoptéra Ingenuity, kterou rover Perseverance vypustí na vhodném místě.
Místo přistání
Perseverance má přistát v kráteru Jezero, který nese jméno po malé vesnici v Bosně a Hercegovině. V minulosti se v tomto kráteru na Marsu s průměrem asi 50 kilometrů zřejmě skutečně nacházelo jezero. Právě proto bylo toto místo vybráno pro průzkum roverem Perseverance, který zde bude hledat známky dávného života.
Mise Perseverance
Hlavním vědeckým cílem mise Mars 2020, jejíž je rover Perseverance hlavní součástí, je hledání vhodných podmínek pro život. Rover bude jednak zjišťovat, zda na Marsu mohly někdy v minulosti existovat podmínky pro mikroskopické organismy, případně, jestli přetrvávají do dnešního dne. Z druhého pohledu bude rover zkoumat, zda je planeta Mars vhodná pro kolonizaci v budoucnosti - bude tedy například zkoušet vyrobit kyslík z plynů přítomných v atmosféře.
Kromě toho bude Perseverance také sbírat vzorky hornin, které by měly být později dopraveny jinou sondou zpět na Zemi k analýze.
Více informací