Potvrzeno: Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu. Poslal nám už i první snímek z kráteru Jezero

Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.

Mars, kráter Jezero, první snímek ze sondy Perseverance

Mars, kráter Jezero, první snímek ze sondy PerseverancePerseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem bude v rámci mise Mars 2020 průzkum kráteru Jezero na Marsu. Bude mít za cíl hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stane prvním podobným zařízením, které vzletí na jiné planetě.

Přistání

 • čtvrtek 21:56 - Perseverance je na povrchu! Sonda vysílá signál a vše se zdá být v pořádku.
 • čtvrtek 21:55 - 20 metrů od povrchu
 • čtvrtek 21:54 - zažehnutí přistávacích motorů
 • čtvrtek 21:53 - sonda je nyní 12 kilometrů nad povrchem. NASA má potvrzení o otevření padáku
 • čtvrtek 21:48 - Podle informací, které má nyní NASA k dispozici, je zatím vše v pořádku
 • čtvrtek 21:43 - Tepelný štít sondy se roztočil podle plánu.
 • čtvrtek 21:40 - Oddělení pohonné jednotky potvrzeno.
 • čtvrtek 21:37 - Rychlost sondy je nyní přes 16 000 km/h.
 • čtvrtek 21:30 - Během několika minut dojde k oddělení pohonné jednotky
 • čtvrtek 20:30 - NASA i ESA potvrzují, že orbitální sondy u Marsu jsou připraveny přenášet signály od Perseverance k Zemi. U přistání budou asistovat sondy MAVEN, MRO, Mars Odyssey a TGO
 • čtvrtek 18:48 - Do přistání zbývá něco málo přes tři hodiny, vše zatím probíhá podle plánu.
 • čtvrtek 10:30 - Perseverance se dál přibližuje k Marsu. Aktuálně se nachází 829 tisíc kilometrů od planety. Do přistání zbývá zhruba 11 hodin a 30 minut.
 • čtvrtek 8:13 - Perseverance se aktuálně nachází 1 milion kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 681 km/h.
 • středa 20:40 - Perseverance se aktuálně nachází 1,9 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 868 km/h.
 • středa 12:55 - Perseverance se aktuálně nachází 2,5 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 941 km/h.

Po přistání

Samotným přistáním na povrchu Marsu to ale nekončí, mise roveru tím teprve začíná. V následujících hodinách a dnech po přistání budou operátoři mise postupně zapínat jednotlivé přístroje roveru a ověřovat jejich funkčnost. Rover pořídí řadu snímků svého okolí i samotného roveru, které pošle na Zemi k vyhodnocení. Předpokládá se, že potrvá zhruba měsíc ověřit fungování všech přístrojů a softwaru. V řádu týdnů po přistání se na řadu dostane také helikoptéra Ingenuity, kterou rover Perseverance vypustí na vhodném místě.

Místo přistání

Perseverance má přistát v kráteru Jezero, který nese jméno po malé vesnici v Bosně a Hercegovině. V minulosti se v tomto kráteru na Marsu s průměrem asi 50 kilometrů zřejmě skutečně nacházelo jezero. Právě proto bylo toto místo vybráno pro průzkum roverem Perseverance, který zde bude hledat známky dávného života.

Mise Perseverance

Hlavním vědeckým cílem mise Mars 2020, jejíž je rover Perseverance hlavní součástí, je hledání vhodných podmínek pro život. Rover bude jednak zjišťovat, zda na Marsu mohly někdy v minulosti existovat podmínky pro mikroskopické organismy, případně, jestli přetrvávají do dnešního dne. Z druhého pohledu bude rover zkoumat, zda je planeta Mars vhodná pro kolonizaci v budoucnosti - bude tedy například zkoušet vyrobit kyslík z plynů přítomných v atmosféře. Kromě toho bude Perseverance také sbírat vzorky hornin, které by měly být později dopraveny jinou sondou zpět na Zemi k analýze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Perseverance

První let Ingenuity byl opět odložen, vzletí nejdříve příští týden

13. 4. 2021 (novější než zobrazený článek)

S roverem Perseverance přiletěla v únoru na Mars také malá dvouvrtulová helikoptéra Ingenuity. Po dobu cesty byla umístěna ve spodní části trupu roveru. Začátkem dubna se už nicméně helikoptéra zcela oddělila od roveru. Podle aktuálních plánů NASA proběhne historicky první let helikoptéry v týdnu od 19. dubna. Let se odsouvá kvůli nečekanému chování softwaru při testování vrtulí.

celý článek

Rover Perseverance naměřil ve vzduchu v kráteru Jezero méně prachu než rover Curiosity ve své lokalitě

7. 4. 2021 (novější než zobrazený článek)

Rover Perseverance je mimo jiné vybaven zařízením MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), které má za úkol sledovat klimatické podmínky v místě přistání. Měří teplotu vzduchu i povrchu, rychlost i směr větru, tlak, vlhkost a radiaci. NASA začátkem dubna zveřejnila první report, který vznikl na základě dat z tohoto zařízení.

celý článek

NASA udělila kontrakt na vývoj rakety, která vynese vzorky materiálu z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu

8. 3. 2021 (novější než zobrazený článek)

Americká vesmírná agentura vybrala společnost Northrop Grumman, aby pro ni vyvinula systém, který dopraví vzorky hornin z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. Společná mise americké a evropské vesmírné agentury si klade za cíl přivézt vzorky z Marsu na Zemi pomocí několika vesmírných sond. Prvním krokem je sběr těchto vzorků roverem Perseverance, který v únoru dosedl na povrch planety.

Rover Perseverance urazil prvních 6 metrů na povrchu Marsu

6. 3. 2021 (novější než zobrazený článek)

Americký rover Perseverance se poprvé od svého přistání na Marsu 19. února pohnul. Robot při testovací jízdě urazil asi 6,5 metrů, při kterých operátoři ověřili fungování některých jeho systémů. Krátká cesta dopadla úspěšně a všechna související zařízení fungují podle očekávání. Rover bude v následujících týdnech postupněověřovat všechna svá zařízení.

celý článek

Pohlednice z Marsu: povrch v kráteru Jezero

1. 3. 2021 (novější než zobrazený článek)

Rover Perseverance dosedl předminulý týden úspěšně na povrch Marsu a přes sondy na oběžné dráze posílá na Zemi první fotky. Mezi nimi i tuhle, která ukazuje, jak vypadá povrch uvnitř kráteru. Na snímku lze vidět písčitý terén s drobnými kameny, které bude rover v průběhu své mise zkoumat. Vědce zajímá jejich původ a pomocí robotické sondy na dálku hledají známky dávného života.

celý článek

Evropská orbitální sonda TGO vyfotografovala místo přistání roveru Perseverance

28. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.

celý článek

Rover Perseverance poslal na Zemi první zvuky z Marsu, podívejte se také na záběry z přistání

23. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvuky nahrané na Marsu. Pořídila je robotická sonda Perseverance, která na sousední planetě v minulém týdnu přistála. Ve zveřejněné nahrávce jsou odfiltrované zvuky pocházející ze samotného roveru. Je na ní slyšet zvuk generovaný mírným větrem v kráteru Jezero.

celý článek