Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi. Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.
Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.
Helikoptéra Ingenuity se v pondělí 19. dubna ráno stala prvním létajícím zařízením mimo planetu Zemi. Úspěšný testovací let NASA potvrdila několik hodin poté, když na Zemi dorazila data z tohoto letu. Od té doby už helikoptéra letěla celkem 13x, se stále komplexnějším letovým plánem. Data z letů Ingenuity pomáhají operátorům plánovat cestu roveru Ingenuity. Úspěšné předvedení letu v atmosféře Marsu by mělo do budoucna otevřít dveře zcela nové dimenzi průzkumu planet.
Zdá se to až neuvěřitelné, rover Perseverance narazil na něco, co na Marsu ještě nikdo neviděl. Objekt připomíná uschlou rostlinu, nebo zamotaný kus provazu. Podle mluvčího JPL, laboratoře patřící pod NASA, jde zřejmě o provaz z padáku nebo přistávacího mechanismu, který dopravil rover na povrch sousední planety v loňském roce.
Vědci, kteří zpracovávají data z mise Perseverance, oznámili, že rover na Marsu narazil na horniny bohaté na organické sloučeniny. Nacházely se v deltě dávné řeky v kráteru Jezero, kde pojízdná laboratoř přistála v roce 2021. Vzorky byly zapečetěny do jednoho z necelých čtyř desítek speciálních kontejnerů, které by měly být v budoucnu dopraveny na cestu na Zemi.
Malá helikoptéra Ingenuity přiletěla na Mars společně s roverem Perseverance loni v únoru. Původně se jednalo pouze o demonstraci technologie a ověření, zda je vůbec možné využít létající sondy na sousední planetě. Helikoptéra Ingenuity předčila očekávání a místo plánovaných 5 letů jich už má na svém kontě 28.