do not follow here
Alfa Centauri < LIVING fUTURE

U nejbližší hvězdy Proxima Centauri byl zaznamenán neznámý rádiový signál

Astronomům se pomocí teleskopu Parkes v Austrálii podařilo zachytit rádiový signál, který k nám přišel od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ zatím není známý a objevil se pouze jednou. Vědci, kteří hledají známky vyspělých civilizací ve vesmíru, jsou nadšení, ale zároveň upozorňují, že možných vysvětlení původu signálu bude jistě více.



Alfa Centauri

Trojhvězda Alpha Centauri se dnes nachází nejblíže Slunci. Její nejmenší složka, Proxima Centauri (Alpha Centauri C, V 645 Centauri), je od Slunce vzdálená 4,24 světelného roku. Jde o malého červeného trpaslíka (12 % hmotnosti Slunce), který je poměrně hodně vzdálený od hlavního páru hvězdy Alpha Centauri, obíhá jej ve vzdálenosti 15 tisíc AU. Díky této velké vzdálenosti astronomové polemizují zda Proxima Centauri vůbec k Alpha Centauri patří, je však pravděpodobné, že všechny tři hvězdy se významně ovlivňují vzájemnou gravitací a tvoří skutečnou trojhvězdu.

Hlavní složka systému je tvořena hvězdami Alpha Centauri A (α Cen A) a Alpha Centauri B (α Cen B), které se velikostí podobají Slunci. α Cen A má hmotnost o 10 % větší než Slunce a její společník zhruba 91 % hmotnosti naší mateřské hvězdy. Kolem této hvězdy také zřejmě obíhá exoplaneta, která byla objevena v roce 2012. Systém Alpha Centauri bohužel z Evropy neuvidíme, nachází se totiž na jižní noční obloze v souhvězdí Kentaura.

Hvězda Typ Vzdálenost
(ly)
Stáří
(miliardy let)
Hmotnost
(% hmotnosti Slunce)
Alpha Centauri Atyp G4,374,4110 %
Alpha Centauri Btyp K4,376,590,7 %
Alpha Centauri Ctyp M4,254,8512,3 %
Více o Alpha Centauri
Proxima Centauri je ve vzdálenosti 4,24 světelných let nejbližší hvězdou ke Slunci. Jde o červeného trpaslíka, kolem kterého obíhají nejméně dvě exoplanety. Jedna z nich je jen o něco větší než Země a nachází se v příznivé vzdálenosti, aby na jejím povrchu mohla za vhodných podmínek existovat kapalná voda. Druhá planeta je plynný obr v těsné blízkosti hvězdy.

Signál od Proxima Centauri

Při objevu rádiového signálu z vesmíru vědci vždy nejprve zkoumají, zda skutečně pochází z hlubokého vesmíru. Může totiž jít o signál odražený ze Země, případně může pocházet z vesmírné sondy. Detekovaný rádiový signál s označením BLC1 má frekvenci 982 MHz, která není běžně používaná vesmírnými sondami a je tedy nepravděpodobné, že by pocházela z lidmi vyrobeného zařízení. Teleskop také běžně při svém pozorování vesmíru míří průběžně i na jiná místa, aby bylo ověřeno, že případný signál nepřichází například odrazem ze zemské atmosféry, nebo z jiných blízkých zdrojů. Zdá se tedy, že skutečně jde o signál z hlubokého vesmíru. Vědci ale zatím neznají žádný přírodní fenomén, který by generoval signál o takové frekvenci. Mohlo by se tak nabízet vysvětlení, že signál je generovaný mimozemskou civilizací. Vědci nicméně upozorňují, že i když je to jedna z teorií, je velmi nepravděpodobná. Vesmír je doslova protkaný různými signály, které mohou pocházet od hvězd, komet nebo třeba i pouhých oblaků vodíku. Signál byl zatím zřejmě zachycen pouze jediným teleskopem, a to v dubnu a květnu 2019. V datech z teleskopu ho ale vědci našli až v říjnu tohoto roku. Dokud nebude pozorován dalšími zařízeními a opakovaně, bude zřejmě složité jeho původ s jistotou určit. Vědci zatím nevydali vědeckou studii, která by prošla standardním připomínkovým procesem. Pořád ještě sbírají další informace a vyhodnocují ty, které mají. Vědecká studie by měla být publikována v příštím roce. Neznámý rádiový signál byl zachycen také v roce 1977. Byl tehdy označen jako Wow! signál a je dodnes označován jako nejpravděpodobnější signál od mimozemské civilizace. V obou případech ale nejspíš půjde o projev nějakého zatím neznámého fenoménu.

Hvězdný systém Alfa Centauri

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Proxima Centauri 4.2 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri
Načítám stránku...
x zrušit