do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Dvojice teleskopů GECAM bude v gama záření zkoumat události, ve kterých vznikají gravitační vlny

Čínské centrum pro vesmírnou vědu (National Space Science Center) ve čtvrtek vyslalo na oběžnou dráhu dvojici stejných teleskopů GECAM (Gravitational Wave High-energy Electromagnetic Counterpart All-sky Monitor). Jak už název napovídá, jejich úkolem bude hledání elektromagnetických projevů událostí, ve kterých vznikají gravitační vlny. Lidstvo zatím zná pouze jednu takovou událost - kolize neutronových hvězd.



GECAM jsou dva satelity o hmotnosti asi 150 kilogramů. Z výšky 600 kilometrů budou zkoumat vesmír, každý z opačné strany naší planety. Hledat budou energetické záblesky gama záření, které vznikají při kolizích ultrahustých objektů jako jsou neutronové hvězdy. Vědci předpokládají, že za určitých podmínek, by mohlo být možné detekovat světlo také při kolizi černé díry a neutronové hvězdy.

Na rozdíl od ostatních teleskopů, které zkoumají vesmír v gama záření (Swift, Fermi), bude moct dvojice teleskopů GECAM pozorovat celou hvězdnou oblohu. Při zkoumání podobných událostí je totiž podstatná rychlost, protože tyto zdroje mohou zmizet v řádu minut nebo sekund. Při podobných detekcích jsou tedy aktivovány různé teleskopy po celém světě.

První kolize neutronových hvězd byla pozorována v roce 2017, nejprve prostřednictvím gravitačních vln a následně také pomocí elektromagnetického záření.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit