Mezinárodní tým astronomů navrhuje postavit nový teleskop, který by byl dedikovaný pro pozorování hvězdy Betelgeuse. Jednalo by se o optický interferometr, který by se skládal z 12 běžně dostupných teleskopů. Tým vědců už dokonce instaluje prototyp, který bude umístěný na anténě teleskopu, který provozuje University of Arizona. Cena výsledného teleskopu by neměla přesáhnout 400 tisíc dolarů.
Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru. A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování.
Specializovaný teleskop by vědcům poskytoval kontinuální data o v poslední době velmi proměnlivé hvězdě Betelgeuse. Poslední výrazné pohasnutí této hvězdy nastalo koncem roku 2019 a bylo až do jara pozorovatelné dokonce pouhým okem. Podle vědců bylo způsobeno oblakem prachu, který hvězda vyvrhla do svého okolí a který zastínil část jejího svitu. Dedikovaný teleskop by hvězdu pozoroval každou noc a zachytil by i případné krátkodobé výkyvy v jejím záření. Vědci si od nového zařízení slibují také nové informace o oblaky prachu, který se od hvězdy pravděpodobně oddělil a způsobil její pohasnutí.