Ledový povrch měsíce Europa u planety Jupiter se v nedávné době kompletně přeorientoval. Vyplývá to z výzkumu publikovaném v magazínu Geophysical Research Letters, který vychází z dat misí Galileo a Voyager. Z těchto dat vznikla nová mapa povrchu Europy s nejlepším rozlišením 40 metrů na jeden pixel. Tato mapa a nové informace o historii Europy pomohou při plánování budoucích vesmírných misí.
Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.
Za posledních několik milionů let se ledová slupka Europy posunula o 70 °. Naznačují to globální pukliny na povrchu měsíce, které při této události zřejmě vznikly. V některých místech dosahují hloubky až 200 metrů. Tyto útvary v ledovém povrchu procházejí všemi typy terénu, které lze na Europě pozorovat. To podle vědců znamená, že k jejich vzniku a tedy posunu povrchu muselo dojít v relativně nedávné době, v řádu několika milionů let. Nová data také podporují teorii o existenci globálního podpovrchového oceánu Europy. Její povrch je tak zřejmě volně plovoucí po tomto oceánu, neukotvený k jádru. Více o měsíci Europa zjistí vesmírná sonda Europa Clipper, která k Jupiteru odletí v roce 2024. Následovat by ji mohla v roce 2025 další sonda Europa Lander, která by na tomto měsíci mohla přistát. Nová pozorování Europy zajistí také sonda JUICE, která by měla odletět do vesmíru už v roce 2022.