do not follow here
Venuše < LIVING fUTURE

Vědci pozorují v atmosféře Venuše jevy, které na žádné jiné planetě zatím nebyly zaznamenány

V hloubi husté atmosféry Venuše, pouhých 50 kilometrů nad povrchem se vyskytuje narušení mraků dlouhé až 7 500 kilometrů. Tento jev nyní vědci zpětně identifikovali na snímcích starých 35 let. Extrémně hustá atmosféra sousední planety tak získává další unikát - podobný jev totiž na jiné planetě zatím pozorovaný nebyl.



Pohyb těchto mraků není v horních vrstvách pozorovatelný a vědcům proto dlouho unikal. K identifikaci tohoto doposud neznámého fenoménu pomohla japonská orbitální sonda Akatsuki, která planetu obíhá od konce roku 2015. Podobné jevy vyskytující se napříč celou planetou by mohly být pojítkem mezi povrchem a atmosférou. 

Na Venuši byly už dříve pozorovány formace mraků táhnoucí se tisíce kilometrů, nikdy však takhle nízko v atmosféře. Podle vědců by mohlo jít o projev Kelvinových-Helmholtzových vln, které s pozorovaným jevem sdílí některé své aspekty.

Více o misi sondy Akatsuki

Akatsuki

Vesmírná sonda Akatsuki vyletěla do vesmíru v roce 2010 a měla ještě téhož roku vstoupit na oběžnou dráhu Venuše. Manévr, který měl sondu umístit na oběžnou dráhu sousední planety, se však nepodařil, plánovaný dvanáctiminutový zážeh trval méně než tři minuty. Sonda se tak dostala na oběžnou dráhu kolem Slunce, místo aby obíhala Venuši. Po 5 letech v hibernaci, když se opět přiblížila Venuši, se vstup na orbitu nakonec podařil. Od prosince roku 2015 tak může Akatsuki zkoumat Venuši prostřednictvím svých 5 kamer.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venuše

tag icon
Další články z kategorie
Venuše
Načítám stránku...
x zrušit