Hvězda Betelgeuse je stále slabější, září nyní pouze třetinově oproti normálu
17. 02. 2020
Pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) se astronomům podařilo zachytit hvězdu Betelgeuse v detailu. Díky její velikosti a blízkosti jde o jednu z mála hvězd, u kterých lze pozorovat strukturu na povrchu. Betelgeuse je navíc v posledních měsících středem pozornosti díky změnám, kterými aktuálně prochází a které by mohly předznamenávat explozi supernovy.
Záře z hvězdy Betelgeuse dosahovala v polovině února 36 % běžných hodnot. Pokles zářivosti této hvězdy ze souhvězdí Orion je dokonce pozorovatelný pouhým okem.
Pro astronomy nyní Betelgeuse představuje unikátní příležitost, protože díky ní mohou poznat chování hvězdy směřující k zániku v supernově. Doposud nikdy se totiž nepodařilo sledovat hvězdu před touto explozí.
Pohasínání hvězdy Betelgeuse v lednu pokračuje, zvětšila svůj objem o téměř 10 procent
28. 1. 2020 Astronomové v posledních týdnech se zaujetím pozorují hvězdu Betelgeuse, jejíž zářivost začala v říjnu loňského roku výrazně klesat. Vědci už dlouho ví, že tato hvězda se nezadržitelně blíží k explozi supernovy, nedokáží však říct, kdy nastane. Během ledna zářivost hvězdy nadále klesá, i když už pomalejším tempem než koncem roku.
Betelgeuse je hvězda variabilní, tedy určitá proměnlivost v její zářivosti se očekává. Vědci popsali hned několik cyklů, které mají na zářivost hvězdy vliv: 100-180 dní, 420 dní a 5-6 let. Aktuální změna v zářivosti však nepatří k žádnému z těchto cyklů.
Podle reportu astronomů Edwarda Guinana a Richarda Wasatonica poklesla zářivost hvězdy od září 2019 o téměř 25 %. Za stejnou dobu klesla také teplota na povrchu hvězdy o 100 kelvinů. Podle aktuálních měření se také zvětšil její poloměr o 9 %.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích