do not follow here
Trpasličí planety < LIVING fUTURE

Nová pozorování ukazují, že čtvrté největší těleso pásu asteroidů Hygeia má kulatý tvar

Planetka Hygeia obíhá Slunce v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Jde o čtvrtý největší objekt v této oblasti s průměrem zhruba 430 kilometrů. Ještě donedávna vědci předpokládali, že má oválný tvar s osami 350 a 500 kilometrů v průměru, nová pozorování teleskopem VLT s instrumentem SPHERE však ukazují, že tvar planetky je kulatý. Hygeia by se tak mohla stát zatím nejmenší trpasličí planetou ve sluneční soustavě.



Hygeia je v pásu asteroidů součástí skupiny planetek, které mají podobnou oběžnou dráhu. Vědci předpokládají, že tyto planetky vznikly při srážce Hygeii s jiným objektem a očekávali na jejím povrchu velký kráter, který by byl pozůstatkem této kolize. Z nových pozorování nicméně vyplývá, že Hygeia má relativně homogenní povrch s malým množstvím impaktních kráterů. 

Podle nových simulací se před dvěma miliardami let srazila původní planetka s objektem o průměru kolem 110 kilometrů. Tato srážka kompletně zničila obě tělesa a z materiálu, který po ní zbyl vznikla nová planetka Hygeia s kulatým tvarem. Zároveň také vznikla skupina planetek Hygeia, které nyní mají podobnou oběžnou dráhu.



Hygeia se tak nyní stala jedním z kandidátů na trpasličí planetu, splňuje totiž všechny nutné podmínky definice této třídy těles:
  • Obíhá Slunce,
  • není na oběžné dráze jiného tělesa (což neplatí pro měsíce),
  • na její oběžné dráze se nachází další objekty (což neplatí pro planety),
  • má kulatý tvar.
Aby byla planetka zařazena mezi ostatní trpasličí planety sluneční soustavy, musí být ještě schválena Mezinárodní astronomickou unií (IAU). Na studii publikované v magazínu Nature se podíleli také čeští astronomové Miroslav Brož, Pavel Ševeček a Josef Hanuš z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy v Praze.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety

Načítám stránku...
x zrušit