V roce 2017 se vědcům podařilo poprvé identifikovat zdroj vysokoenergetických neutrin z hlubokého vesmíru. Přišlo k nám z 3,8 miliard světelných let vzdáleného blazaru TXS 0506+056, ten však dodnes zůstává jediným zdrojem tohoto druhu neutrin a vědci zřejmě přišli na to proč: v jádru této galaxie se totiž zřejmě nachází vzácná binární supermasivní černá díra.
Neutrina jsou subatomární částice, které jen velmi slabě reagují s okolní hmotou. Mají neutrální elektrický náboj a nejnižší hmotnost ze všech částic, které nějakou hmotnost mají. Se svým okolím reagují pouze skrz gravitaci a slabou jadernou sílu. Detektory neutrin většinou využívají detekci čerenkovova záření, které vzniká při interakci neutrin a elektronů nebo jader atomů. Jsou proto umístěny hluboko pod zemí, aby byly eliminovány vnější vlivy, pouze netečná neutrina proniknou tak hluboko.
Neutrina vznikají při jaderných reakcích, ale také například ve Slunci. Vedle nich také existují také neutrina, která k nám přichází z hlubokého vesmíru. Zatím jsou známy pouhé dva zdroje: supernova SN 1987A v sousední galaxii a blazar TXS 0506+056 vzdálený 3,8 miliard světelných let. Blazar je vzdálená galaxie s aktivním jádrem, ze kterého vychází proud energetických částic namířený přímo k Zemi. Na rozdíl od neutrin ze Slunce a ze supernovy SN 1987A, mají neutrina z blazaru výrazně vyšší energii. Solární neutrina k nám přicházejí nejčastěji s energií do 400 keV, mohou však narůst až na 18 MeV - neutrina z blazaru nicméně mají 290 TeV. Podle nové studie dostalo toto neutrino svou energii v proudu radiace z blazaru, který působil jako urychlovač částic. Hlubší analýza tohoto signálu ukázala, že nejde o homogenní proud radiace, ale je naopak proměnlivý a zdá se, že jednotlivé části tohoto spolu vzájemně kolidují. Takové chování by mohlo být podle vědců způsobeno několika cestami: mohlo by jít o srážky dvou proudů z rozdílných zdrojů, nebo by mohlo jít o dva proudy z jednoho zdroje, které vznikly v rozdílném čase. Mohlo by to nicméně také indikovat, že v jádru vzdálené galaxie, kde neutrino vzniklo, nedřímá jedna supermasivní černá díra, ale hned dvě. Existenci binárních supermasivních černých děr vědci předpověděli už dříve jako následek spojení dvou masivních galaxií, doposud však nebyla žádná potvrzena. Blazar TXS 0506+056 je každopádně výjimečný, už jen tím, že k nám vyslal neutrino s vysokou energií.