do not follow here
Kvazary < LIVING fUTURE

Možný zdroj vzácného neutrina z hlubokého vesmíru opět zvyšuje svou zářivost

Po zvýšené aktivitě v letech 2012-2015 dochází v posledních měsících opět k růstu zářivosti blazaru PKS 1424-418. Tento objekt je pravděpodobným zdrojem vzácného vysoko energetického neutrina detekovaného v roce 2012 na Antarktidě. Nejnovější pozorování potvrzují nárůst intenzity záření v gama, optickém i rádiovém spektru.

MiseStartStatus
missions icon AGILE 23. 4. 2007 Probíhá
missions icon Fermi 11. 6. 2008 Probíhá


Kvazary

Kvazary (Quasar - quasi-stellar object) jsou velmi zářivá jádra vzdálených galaxií. V centru těchto galaxií konzumuje supermasivní černá díra velké množství materiálu z akrečního disku, který kolem ní rotuje (tento jev se označuje jako aktivní galaktické jádro (AGN). Tím vzniká intenzivní elektromagnetické záření, které lze pozorovat na miliardy světelných let daleko. Kvazary jsou jedny z nejzářivějších a nejvzdálenějších objektů, které dnes astronomové mohou pozorovat.

Blazary jsou potom kompaktní aktivní galaktická jádra, které svými energetickými proudy míří přímo k Zemi.

Aktuálně se astronomům podařilo detekovat nárůst gama záření pomocí vesmírných teleskopů AGILE a Fermi. V rádiovém spektru je zvýšená aktivita dlouhodobě sledována teleskopem ACTA.

Předchozí aktivita PKS 1424-418

Naposledy vykazoval blazar PKS 1424-418 zvýšenou intenzitu záření v letech 2012-2015. Tato aktivita mohla být mimo jiné zdrojem vysoce energetického neutrina zachyceného observatoří IceCube pod antarktickým povrchem. Zdroj takových detekcí nicméně není snadné určit přesně, aktivita blazaru PKS 1424-418 a lokalizace zdroje neutrina na obloze by tomu nicméně napovídalo.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kvazary

Načítám stránku...
x zrušit