Doposud neznámé obří bubliny vycházející ze středu Mléčné dráhy vysílají rádiové vlny
13. 09. 2019
Mezinárodní tým astronomů objevil jednu z největších struktur v Mléčné dráze. Pomocí radioteleskopu MeerKAT poprvé pozorovali dvojici bublin emitujících rádiové vlnění, které vycházejí z centra naší domácí galaxie. Podle vědců by mohlo jít o pozůstatky dávné energetické erupce, která vyšla z blízkosti supermasivní černé díry Sagittarius A*.
Bubliny sahají stovky světelných let daleko a doposud nebyly pozorovatelné kvůli příliš intenzivní radiaci ve středu naší galaxie. Tu se astronomům podařilo prohlédnout pomocí teleskopu MeerKAT v jižní Africe.
Struktury připomínající bubliny emitují rádiové vlny o délce 23 centimetrů. Ty podle vědců vznikají v energetických oblastech při synchrotronové radiaci, kdy jsou volné elektrony urychleny silným magnetickým polem.
Podle vědců mohly tyto bubliny vzniknout při energetické události před miliony let. Pravděpodobně jako důsledek destrukce hvězdy, která byla zachycena gravitací supermasivní černé díry.
Už v roce 2011 byly objeveny jiné struktury vycházející také z centra Mléčné dráhy - bubliny gama záření, které se však táhnou 25 tisíc světelných let nad a pod rovinu, ve které se nachází většina hvězd naší galaxie.
Data z teleskopu Fermi ukazují obří strukturu vycházející z jádra naší galaxie
24. 9. 2010 Při zkoumání dat z vesmírného teleskopu Fermi, objevili vědci z NASA dvě obrovské struktury podobné bublinám, které se rozpínají od středu naší galaxie. Jejich rozpětí odpovídá zhruba polovině průměru disku Mléčné dráhy.
"Na tom obrázku vidíme dvě bubliny gama záření, které se rozpínají 25 000 světelných let na sever a na jih od středu galaxie. Momentálně nejsme schopni určit původ tohoto jevu." Řekl Doug Finkbeiner, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics na univerzitě v Cambridge ve Spojených státech. Právě Doug Finkbeiner rozeznal bubliny jako první.
Bubliny byly objeveny při zkoumání veřejně dostupných dat z teleskopu Fermi Gamma-ray Space Telescope, který se specializuje na detekci gama záření, což je nejenergetičtější forma světla. Finkbeinerovi a jeho týmu se podařilo odfiltrovat z výstupů teleskopu prach, do kterého je centrum galaxie zahaleno. Odkryli tím objekty, o kterých doposud nikdo nevěděl.
Původ bublin je neznámý. Záření v nich je výrazně nabitější energií než běžné okolní gama záření. Podle některých teorií by mohlo jít o částice vyvrhávané ze supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy. Nešlo by o nic zvláštního, u jiných galaxií byly podobné pozorovány, byla by to však první známka podobného jevu u naší galaxie.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích