Indický přistávací modul Vikram se v průběhu přibližování měsíčnímu povrchu odmlčel a je zřejmě ztracený. Oznámila to indická vesmírná agentura ISRO v pátek ve 22:48. Poslední komunikace proběhla ve výšce 2,1 kilometru od povrchu, v tu chvíli už ale byla sonda asi kilometr odchýlená od svojí plánované trajetorie. Indický neúspěch přichází jen několik měsíců po neúspěchu izraelské sondy Beresheet, která také nezvládla přistání.
Ve svojí misi bude pokračovat alespoň orbitální sonda Chandrayaan-2, od které se přistávací modul Vikram s roverem Pragyan oddělil v pondělí. Sonda obíhá Měsíc ve výšce 100 kilometrů a podle plánů ISRO by měla pracovat alespoň jeden rok. Příčina závady zatím nebyla určena. ISRO situaci analyzuje.
Indická vesmírná sonda Chandrayaan 2 je nástupcem sondy a Chandrayaan 1, která obíhala Měsíc v letech 2008-2009. Tentokrát se Indie chystala na Měsíci přistát, avšak neúspěšně, přistávací modul Vikram s roverem Pragyan byl ztracen při pokusu o přistání začátkem září. V misi tak pokračuje pouze orbitální sonda Chandrayaan-2. Plánovaným místem přistání bylo podobně jako u čínské mise Change 4 oblast jižního pólu (avšak na přivrácené straně Měsíce), kde vědci předpokládají přítomnost vody.
Průběh mise
22. 7. 2019 - start rakety GSLV 20. 8. 2019 - vstup na oběžnou dráhu Měsíce 2. 9. 2019 - oddělení přistávacího modulu od mateřské sondy 6. 9. 2019 - neúspěšné přistání modulu Vikram 8. 9. 2019 - nalezení přistávacího modulu Vikram na snímcích z oběžné dráty 1. 12. 2019 - přistávací modul Vikram byl nalezen orbitální sondou LRO