do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Obří čínský teleskop zachytil desítky FRB signálů z už dříve známého zdroje

Čínský radioteleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), který má největší vyplněnou anténu na světě, poprvé detekoval rádiový signál FRB. Astronomové zaměřili teleskop na už známý zdroj rychlých rádiových pulzů FRB121102, který byl poprvé objeven v roce 2012 a na rozdíl od většiny ostatních FRB signálů se opakuje. Čínský teleskop, jehož anténa je vystavěná přímo do skal na jihu země, má v průměru půl kilometru a byl spuštěn v roce 2016.



Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
FRB121102 je první zdroj FRB, u kterého bylo pozorováno opakování signálů. Do dnešního dne už bylo zaznamenáno přes 100 samostatných signálů z tohoto zdroje, které většinou trvají pouhé milisekundy. Díky tomu se astronomům podařilo určit jeho polohu v trpasličí galaxii vzdálené asi 3 miliardy světelných let. 

Teleskop FAST zachytil první signál z FRB121102 30. srpna a v následujících dnech pak desítky dalších. Jen 3. září vědci pozorovali na 20 krátkých a intenzivních pulzů z tohoto zdroje. Potvrzuje se tak, že jde v těchto dnech o aktivní zdroj a vědci po celém světě byli vyzváni k jeho dalšímu pozorování.

Opakované FRB signály ukazují, že za nimi nemohou stát jednorázové události jako například supernovy, což bylo původně jedno z možných vysvětlení jejich vzniku. Vědci nyní spíše předpokládají, že FRBs pochází od magnetarů, nebo neutronových hvězd v blízkosti masivního magnetického pole. To by odpovídalo silné polarizaci signálů, kterou si vědci vysvětlují právě přítomnost intenzivního magnetického pole u zdroje.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit