Navrhovaná sonda Trident by mohla proletět kolem Tritonu - největšího měsíce Neptunu

Planetu Neptun doposud navštívila jediná lidská sonda - Voyager 2, která kolem ní proletěla v roce 1989. Vědci z JPL nyní navrhují novou misi, která by k Neptunu vyslala sondu novou. Sonda označená jako Trident by měla za hlavní úkol proletět kolem největšího měsíce planety Triton, který by mohl být objektem z Kuiperova pásu zachyceným gravitací Neptunu. Podle návrhu by mělo jít o levnou misi, za cenu menší mise k Měsíci.

Triton

Triton Triton je největší měsíc planety Neptun. Má poloměr 1 353 kilometrů (poloměr Měsíce je 1 737). Snímek byl pořízen sondou Voyager 2, která jako jediná navštívila planetu Neptun.Misi Trident navrhla Jet Propulsion Laboratory (JPL), která patří pod NASA. Má jít o lehkou sondu, která s sebou nepoveze příliš paliva - ke svojí cestě má využít gravitační asistence Venuše a Jupiteru. Cena za tuto misi by se mohla pohybovat do 500 milionů dolarů, což je relativně málo ve srovnání s ostatními misemi, které zkoumaly okraj sluneční soustavy. Například mise New Horizons stála kolem 700 milionů, mise Cassini přes tři miliardy.

Design sondy Trident má stavět na zkušenostech z předešlých misí, zejména New Horizons, která už proletěla kolem Pluta a malé planetky MU69 v Kuiperově pásu, který ze rozkládá za Neptunem. Pro zrychlení na cestě k okraji sluneční soustavy by měla sonda využít výhodné pozice planety Jupiter, jejíž gravitace ji urychlí pro cestu hlouběji do vesmíru.

Sonda by měla prolétnou asi 500 kilometrů od povrchu Tritonu, což znamená, že by proletěla jeho velmi řídkou atmosférou. Během tohoto průlety by mělo být možné zmapovat celý povrch měsíce a zjistit více informací o jeho možném podpovrchovém oceánu.

Triton

Triton je sedmý největší měsíc sluneční soustavy, planetu Neptun obíhá v opačném směru než je její rotace, což naznačuje, že vznikl jinde a byl zachycen gravitací planety. Jde o jeden z mála měsíců, o kterých se ví, že jsou geologicky aktivní (ty další jsou Io, Europa, Titan a Enceladus). Na Tritonu existují sopouchy, které chrlí do řídké atmosféry sublimovaný dusík.

Navrhované vybavení sondy Trident

  • Infračervený spektrometr
  • 2 kamery
  • Magnetometr
  • Detektor rádiových vln
  • Plazmový spektrometr
  • Zdroj energie: RTG

Parametry mise Trident

  • Plánovaný start: 2026
  • Průlet kolem Neptunu: 2038
Zatím jde pouze o návrh v rámci programu Discovery na relativně levné mise zkoumající tělesa sluneční soustavy. Mezi mise z tohoto programu patří například InSight na Marsu, loni skončená mise Dawn do pásu asteroidů nebo mise teleskopu Kepler. Trident však má ještě konkurenci, mezi návrhy na start v roce 2026 jsou sonda k Venuši, k měsíci Jupiteru Io nebo průzkum našeho vlastního Měsíce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Neptun

Čína se chystá poslat dvojici sond k okraji sluneční soustavy

Čínská vesmírná agentura připravuje svou první vesmírnou misi na hranici sluneční soustavy, při které zároveň navštíví Jupiter a Neptun. Zatím nejvzdálenější čínská sonda dnes obíhá planetu Mars a plánuje vypustit rover na její povrch. Dvojice vesmírných sond s pracovním označením Interstellar Express by mohla odstartovat v roce 2024 a vzdálenosti 100 AU dosáhnout v roce 2049.

celý článek

Naklonění osy Saturnu je způsobeno jeho měsíci a také gravitací planety Neptun

Gravitační vliv měsíců planety Saturn stojí za postupně se měnícím sklonem rotační osy tohoto plynného obra. V minulosti za tímto sklonem stál také vliv gravitace planety Neptun, dnes převládá vliv největšího měsíce planety Titanu. S jeho postupným vzdalováním od Saturnu se bude sklon osy planety nadále zvětšovat.

celý článek

Tmavá bouře na Neptunu změnila svůj směr a možná tak zabránila svému zániku

Astronomové prostřednictvím vesmírného teleskopu Hubble pozorují pohyb tmavé bouře v atmosféře planety Neptun. Pozorují ji už od roku 2018, kdy se na snímcích Hubblova teleskopu objevila poprvé. Od té doby směřovala k rovníku, kde vědci předpokládali její zánik. Nová pozorování nyní ukazují, že bouře otočila svůj směr a její osud nyní není zcela zřejmý.

celý článek

Čína chystá vesmírnou misi na okraj sluneční soustavy, a také k Neptunu

Čínská vesmírná agentura by chtěla realizovat vesmírnou misi podobnou dvojmisi Voyager, která by prozkoumala okraj sluneční soustavy. Podobně jako u Voyageru by byly do vesmíru vyslány dvě sondy, jejichž úkolem má být průzkum vzdálených oblastí daleko od Slunce. Jedna ze sond by navíc proletěla kolem Neptunu a vypustila do jeho atmosféry malou sondu. Na rozdíl od amerických sond by jedna z čínských družic zamířila do tzv. ocasu sluneční soustavy, který doposud nebyl prozkoumán.

celý článek

Enceladus, Pluto nebo třeba Venuše. NASA vybrala deset konceptů planetárních misí k rozpracování

Výzkum těles sluneční soustavy je dlouhodobá záležitost. Planetární mise existují dlouhou dobu jen na papíře, potom následují dlouhé roky vývoje, cesty a samotný vědecký průzkum je pouze špičkou ledovce. NASA nyní vybrala několik konceptů zcela nových misí, které pomůže financovat, aby byly rozpracovány v konkrétní plány. Mnohé z těchto misí nebudou nikdy realizovány, některé však jistě ano.

celý článek

Jeden z malých měsíců Neptunu mohl vzniknout odštěpením od svého souseda

Planeta Neptun má 14 známých měsíců, které ji obíhají v různé vzdálenosti. Nejznámější je zřejmě Triton, který je největší a obíhá v opačném směru než rotuje planeta, což napovídá, že by mohlo jít o cizí objekt zachycený gravitací planety. S pomocí Hubblova teleskopu nyní věci zjistili více o jednom ze sedmi vnitřních měsíců planety, které ji obíhají blíže než Triton. Zkoumaný měsíc Hippocamp obíhá příliš blízko jinému měsíci a je tak podle vědců možné, že se od něj v minulosti odštěpil.

celý článek

Tmavé bouře na Neptunu se na fotografiích z teleskopu Hubble dál zmenšují

Už od prvního (a jediného) průletu kolem planety Neptun sondou Voyager 2 v 80. letech vědí astronomové o bouřích v její atmosféře. Od průletu této sondy ale dokázal pozorovat detaily v atmosféře tohoto vzdáleného ledového obra pouze vesmírný teleskop Hubble, který v polovině 90. let objevil další tmavé skvrny na Neptunu. Ty se v následujících letech zmenšovaly a zvětšovaly, nebo dokonce úplně zmizely. Ty aktuální jsou pozorované od roku 2015 a zdá se, že i aktuální bouře brzy zmizí.

celý článek