Rychlé rádiové pulzy (FRB) jsou tajemné energetické signály z hlubokého vesmíru. První byl objeven teprve před pár lety a vědci doposud neví, co je způsobuje. Zatím všechny detekované události až na jednu byly jednorázové signály, které se neopakovaly. Kanadští vědci nyní našli s teleskopem CHIME druhý takový signál. Díky opakovaným detekcím mohou vědci zjistit více o zdroji signálu.
Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy. První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují. Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace.
Teleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) je rádiový teleskop o rozloze 20 x 100 metrů ve státě Britská Kolumbie v Kanadě. Jeho úkolem je zkoumání rozpínání vesmíru a temné energie, kromě toho však může pozorovat také pulzary a jiné zdroje rádiových signálů z vesmíru. Mezi těmito rádiovými signály jsou také FRB, kterých teleskop našel už několik, a to je stále v testovací fázi. V roce 2012 byl poprvé pozorován opakující se signál FRB 121102 radioteleskopem Arecibo. Opakovaná detekce astronomům umožnila vysledovat zdroj tohoto signálu do vzdálenosti asi 3 miliard světelných let. Díky polarizaci tohoto signálu také určili, že musel projít extrémně silným magnetickým polem. To je však vše, co o zdroji FRB 121102 šlo zjistit. Nyní byl zachycen druhý opakovaný signál, FRB 180814.J0422+73. Poprvé byl objeven v srpnu 2018 a během následujících tří týdnů byl zachycen ještě šestkrát a potom znovu v dalších měsících. Podle astronomů se jeho zdroj nachází v galaxii 1,5 miliard světelných let daleko.