Data z evropské mise Gaia přispěla k odhalení události v dávné historii Mléčné dráhy. Naše galaxie se podle vědců před 10 miliardami let sloučila s jinou galaxií, důkazy se ukrývaly v pohybu hvězd na noční obloze. Při zkoumání pohybu hvězd vědci zjistili, že zhruba 30 tisíc z nich se pohybuje společně, proti směru rotace ostatních hvězd kolem jádra galaxie. Podle vědců se tyto hvězdy chovají přesně tak, jak by očekávali od následků sloučení dvou galaxií.
Teleskop Gaia opakovaně zaznamenává polohy hvězd v Mléčné dráze a kromě jiných charakteristik měří s velkou přesností jejich pohyb. Když vědci prozkoumali 7 milionů hvězd, pro které mají dostatečná data, zjistili, že se určitá část z nich pohybuje jinak než zbytek hvězd v galaxii. Mohlo by jít o hvězdy pocházející z jiné galaxie, která se s Mléčnou dráhou střetla před deseti miliardami let. Tyto hvězdy aktuálně zrovna procházejí okolím sluneční soustavy, a tak jsou rozprostřené po celé naší obloze. Kromě rozdílného pohybu mají i jiné společné charakteristiky, zejména barvu a zářivost. Vědci poté zjistili, že tyto hvězdy mají také odlišné chemické složení, které odráží podmínky, které panovaly při jejich vzniku v původní galaxii. Vědci tuto galaxii neoficiálně pojmenovali Gaia-Enceladus.Animace galaktické kolize
Podle počítačových simulací mělo ke srážce galaxií dojít před 10 miliardami let. Gaia-Enceladus mohla být velikosti jednoho z Magellanových oblaků, menších galaxií, které dnes obíhají Mléčnou dráhu. Mléčná dráha nicméně byla v té době výrazně menší než dnes, přesto byla asi 4x větší než Gaia-Enceladus. Výsledná kolize tak hodně zamíchala se strukturou původní galaxie. Mise Gaia má mimo jiné za cíl právě odhalení historie Mléčné dráhy. Přesně pro tuto práci byla navržena a vědci se zpřesňujícími daty zjišťují stále více o hvězdách v našem okolí i evoluci celé naší galaxie.