Parker Solar Probe se přiblížila Slunci nejvíce ze všech sond v historii, a půjde ještě blíž
30. 10. 2018
Pouhých 78 dní po startu prolomila vesmírná sonda Parker Solar Probe rekord přiblížení ke Slunci a také relativní rychlost Ke Slunci. Aktuálně se nachází 0,28 AU od Slunce a bude se nadále přibližovat (Země obíhá Slunce ve vzdálenosti 1 AU, planeta Merkur mezi 0,31 a 0,47 AU). Sonda má za úkol studovat Slunce zblízka a nejvíce se k němu přiblíží v roce 2024, kdy ji unikátní oběžná dráha zavede až na 0,04 AU - vzdálenost, při které se v podstatě dotkne atmosféry Slunce.
Dosavadní rekord přiblížení ke Slunci držela americko-německá sonda Helios 2 z roku 1976. Tato sonda zároveň držela i druhý pokořený rekord: nejrychleji se pohybující sonda vzhledem ke Slunci, i ten sonda Solar Parker Probe pokořila. V pondělí 29. října se pohybovala rychlostí 245 tisíc km/h a během svojí mise bude nadále zrychlovat.
Start unikátní mise ke Sluneční atmosféře, Parker Solar Probe míří ke Slunci
12. 8. 2018 Parker Solar Probe je sonda, která se má poprvé v historii dotknout sluneční korony. Právě díky tomuto zařízení se lidstvo dozví o Slunci doposud ukryté informace, které by se z velké vzdálenosti zajišťovaly jen těžko. Start sondy byl původně naplánován na sobotní ráno místního času, byl však nejprve posunut o půl hodiny a poté zcela odložen na neděli. Přesná příčina odložení startu nebyla zveřejněna, raketa Delta Heavy se každopádně nevešla do úzkého 65minutového okna určeného pro start ke Slunci.
Unikátní mise sondy Parker Solar Probe (dříve označované jako Solar Probe Plus) ji zavede extrémně blízko ke sluneční atmosféře, tzv. koroně. Sonda se přiblíží na pouhých 6,2 milionů kilometrů od fotosféry (asi 6 slunečních poloměrů), kterou lze považovat za povrch Slunce, a bude tak tak doposud nejblíže Slunci ze všech sond, které naši hvězdu zkoumaly.
Mezi vědecké cíle mise patří pozorování energetické výměny a magnetických polí mezi koronou a nitrem Slunce. Vědci tak chtějí lépe porozumět procesům, které vedou ke vzniku slunečního větru.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích