Rentgenový teleskop Chandra je po chybě v minulém týdnu znovu online
16. 10. 2018
Operátorům mise Chandra se podařilo identifikovat a vyřešit problém, který vedl 10. října k odstavení vesmírného teleskopu Chandra. Šlo o 3 sekundy trvající chybu na gyroskopu, která vedla ke špatnému výpočtu aktuálního pohybu teleskopu. Problémový gyroskop byl nahrazen jiným a bude nadále sloužit jako rezerva.
Chandra je rentgenová observatoř na oběžné dráze, která mimo jiné pozoruje extrémní objekty jako neutronové hvězdy a černé díry. Gyroskopy na palubě sondy slouží k orientaci teleskopu, aby mohl pozorovat přesný bod na hvězdné obloze. Operátoři mise jsou si nyní jistí, že problém s gyroskopem je zažehnán a teleskop bude moci ještě nejakych 5-10 let fungovat. Chandra je ve vesmíru od roku 1999.
Po teleskopu Hubble je mimo provoz také rentgenová observatoř Chandra
13. 10. 2018 Vesmírný teleskop Chandra, který pozoruje hvězdnou oblohu v rentgenovém spektru elektromagnetického záření, se ve středu přepnul do bezpečnostního módu. Na vině je pravděpodobně chyba na jednom z gyroskopů, které pomáhají s orientací teleskopu. Podobné problémy potkaly o týden dříve také vesmírný teleskop Hubble. NASA v obou případech uklidňuje, že nejde o fatální problémy a oba teleskopy budou moci nadále sloužit.
Chandra i Hubble sice mají problémy, je však třeba zmínit, že oba teleskopy výrazně překročily svou původně plánovanou misi. Hubble letěl do vesmíru už v roce 1990 a pozoruje tak vesmír dlouhých 28 let. Pomohlo tomu i několik servisních misí, při kterých astronauti teleskop upravovali a opravovali. Operátoři mise očekávají, že by Hubble mohl sloužit až do 30. let.
Observatoř Chandra vyletěla do vesmíru v roce 1999 a její mise měla původně trvat 5 let. Provoz teleskopu byl ale od té doby několikrát prodloužen, naposledy koncem srpna. Aktuálně má NASA finance na provoz do roku 2024, ale očekává se prodloužení až do roku 2030.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích