Po teleskopu Hubble je mimo provoz také rentgenová observatoř Chandra
13. 10. 2018
Vesmírný teleskop Chandra, který pozoruje hvězdnou oblohu v rentgenovém spektru elektromagnetického záření, se ve středu přepnul do bezpečnostního módu. Na vině je pravděpodobně chyba na jednom z gyroskopů, které pomáhají s orientací teleskopu. Podobné problémy potkaly o týden dříve také vesmírný teleskop Hubble. NASA v obou případech uklidňuje, že nejde o fatální problémy a oba teleskopy budou moci nadále sloužit.
Chandra i Hubble sice mají problémy, je však třeba zmínit, že oba teleskopy výrazně překročily svou původně plánovanou misi. Hubble letěl do vesmíru už v roce 1990 a pozoruje tak vesmír dlouhých 28 let. Pomohlo tomu i několik servisních misí, při kterých astronauti teleskop upravovali a opravovali. Operátoři mise očekávají, že by Hubble mohl sloužit až do 30. let.
Observatoř Chandra vyletěla do vesmíru v roce 1999 a její mise měla původně trvat 5 let. Provoz teleskopu byl ale od té doby několikrát prodloužen, naposledy koncem srpna. Aktuálně má NASA finance na provoz do roku 2024, ale očekává se prodloužení až do roku 2030.
Hubble má potíže, přestal fungovat čtvrtý gyroskop, který pomáhá s orientací teleskopu
8. 10. 2018 V pátek se vesmírný teleskop Hubble přepnul do tzv. safe módu poté, co přestal fungovat jeden z gyroskopů, které teleskopu pomáhají udržet správnou orientaci při pozorování vzdálených cílů ve vesmíru. Hubble měl celkem 6 těchto gyroskopů a potřebuje nejméně tři pro optimální operace. Dva však už delší dobu nefungují a další nefunguje optimálně. Po odchodu čtvrtého tak zbývají pouze dva funkční gyroskopy. Operátoři mise nyní zkoumají možnosti, kterými uvést teleskop zpátky do plného provozu.
Pokud se nepodaří na dálku opravit porouchaný gyroskop, hodlají operátoři vyzkoušet onen třetí, který nefunguje optimálně. Aktuálně tak hledají cesty, jak teleskop na dálku opravit, pokud se to nepodaří, teleskop může pracovat dál se dvěma, nebo dokonce jedním gyroskopem. Je dokonce pravděpodobné, že pokud se oprava nepodaří, mise bude dále pokračovat pouze s jedním gyroskopem a druhý bude ponechán jako rezerva.
Všech šest gyroskopů teleskopu Hubble bylo vyměněno při poslední misi astronautů k teleskopu v roce 2009. Po dosloužení raketoplánů však teleskop nebyl astronauty navštíven a zatím se neplánuje žádná podobná mise s novými vesmírnými loděmi, které by NASA měla mít v následujících letech k dispozici. Hubble je ve vesmíru od roku 1990.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích