Robotické moduly vypuštěné sondou Hayabusa2 poslaly detailní snímky povrchu Ryugu
27. 09. 2018
Robotické moduly, které už od minulého týdne zkoumají povrch planetky Ryugu zblízka, poslaly na Zemi detailní snímky. Můžete se v nich přenést na planetku, která má na šířku pouhých několik set kilometrů a má být podle vědců zakonzervovaným prostředím, které ve sluneční soustavě panovalo v jejích začátcích. Rover-1A a Rover-1B byly vypuštěny mateřskou sondou Hayabusa2, která k ní dorazila před několika měsíci.
Rover-1B pořídil také sekvenci snímků, která ukazuje, jaké je to dívat se z povrchu rotující planetky na Slunce. Ryugu se kolem svojí osy otočí jednou za sedm a půl hodiny.
Japonská mise Hayabusa2 má za primární cíl dovézt vzorky hornin z povrchu planetky Ryugu zpátky na Zemi ke zkoumání v laboratořích. Od planetky však odletí za více než rok, do té doby ji bude do detailu zkoumat z oběžné dráhy a z povrchu, na který budou postupně vypouštěny další robotické sondy.
Sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu dva malé poskakující roboty
23. 9. 2018 V sobotu se japonská vesmírná sonda Hayabusa2 přiblížila planetce Ryugu na 55 metrů, aby vypustila kontejner MINERVA-II1 se dvěma malými roboty. Poté se opět vrátila na svou standardní oběžnou dráhu kolem planetky ve výšce asi 20 kilometrů od povrchu. Roboti mezitím úspěšně přistáli na povrchu planetky a začali zkoumat její povrch zblízka.
Kontejner MINERVA-II1 obsahuje dva roboty, kteří jsou někdy označováni jako rovery, nicméně od roverů známých například z planety Mars se výrazně liší - po povrchu totiž nejezdí s pomocí kol, ale skáčou. Japonská vesmírná agentura JAXA potvrdila úspěšné přistání robotů na planetce a také pohyb po jejím povrchu. Oba roboti jsou funkční a vysílají data i obrázky zpátky k sondě a přes ni dál k Zemi.
Rover 1a se stal prvním mobilním robotem v historii, který přistál na povrchu planetky. Zároveň přináší další prvenství: první autonomní pohyb na planetce a první snímky z povrchu planetky.
Pohyb pomocí kol by na planetce s tak nízkou gravitací nebyl možný. Oba rovery se proto pohybují pomocí točivého momentu, generovaného roztáčením závaží uvnitř roverů. Jsou napájeny pomocí solárních panelů a ke svému pohybu nic dalšího nepotřebují. Po planetce se tedy mohou pohybovat dokud bude jejich zařízení správně sloužit. Při svých krátkých skocích se dostanou až 15 metrů od povrchu.
Mateřská sonda obsahuje ještě další dva mobilní moduly, francouzsko-neměcký MASCOT bude vypuštěný v říjnu a rover Minerva-II2 v příštím roce.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích