JUICE: první evropská mise k planetě Jupiter prochází prvními testy pro ověření technologií

Evropská vesmírná agentura ESA společně se společností Airbus pokračují v přípravě mise JUICE, která vyšle sofistikovanou vesmírnou sondu k planetě Jupiter. Aktuálně probíhá testování na zjednodušeném modelu sondy (Thermal Development Model, TDM), při kterém se ověřuje dopad okolních teplot na sondu a její přístroje. Vývoj je teprve na začátku, nicméně podle ESA zatím vše směřuje k plánovanému startu mise v roce 2022.

Jupiter, oblaka v atmosféře

Jupiter, oblaka v atmosféře Planeta Jupiter zachycená vesmírnou sondou Juno.Cesta k Jupiteru bude pro sondu znamenat nutnost přežít v různých teplotních prostředních, a to se na jejím zařízení nesmí projevit. Vesmír je sice velmi chladný, při průletu kolem Venuše však sonda projde relativně vysokými teplotami, zároveň v prostředí planety Jupiter bude muset fungovat v chladném prostředí. Proto nyní prochází TDM zabalený do vícevrstvého izolátoru (Multi-Layer Insulation, MLI) teplotními zkouškami ve speciální komoře v technickém centru ESA v Nizozemí.

Při těchto zkouškách byl model vystaven teplotám až 200 °C z jedné strany a zároveň -180 °C ze strany druhé, aby došlo k simulování situace, kdy na jednu stranu sondy svítí slunce a z druhá je ve stínu. Bylo ověřeno, že systém teplotní kontroly dokázal udržet krásných 35 °C uvnitř sondy. Další test potom vystavil model extrémně nízkým teplotám, které bude muset sonda vystát v blízkosti planety Jupiter, daleko od Slunce.

Kromě termálního testování by v roce 2018 mělo ještě proběhnout:
 • ověření technologie, která bude zkoumat podpovrchové oceány měsíců (RIME antenna)
 • kvalifikace laserového přístroje, který bude mapovat povrch měsíců (GALA diode)
 • dokončení inženýrského modelu sondy v plném měřítku
 • začátek prověřování funkcí, kterými bude finální sonda vybavena
V prosinci 2018 by měla mise projít dalším milníkem, který se vyjádří k plánovanému designu sondy (Critical Design Review), v případě úspěšného průchodu tímto milníkem se začne stavět samotná vesmírná sonda.

Plánovaný průběh mise JUICE

 • 2022: start rakety Ariane 64 s vesmírnou sondou
 • 2022-2030: gravitační asistence vnitřních planet (Země, Venuše, Země, Marsu a Země)
 • 2030: přílet k Jupiteru, vstup na oběžnou dráhu planety
 • 2033: vstup na oběžnou dráhu Ganymede

Vědecké cíle mise JUICE

Mise JUICE se bude primárně zaměřovat na tři velké měsíce planety Jupiter: Europa, Kalisto a Ganymede s tím, že nejvíce se bude věnovat měsíci Ganymede.
 • prozkoumání podpovrchových oceánů a jezer měsíců planety Jupiter
 • detailní mapování jejich povrchu
 • zkoumání složení horních povrchových vrstev
 • Ganymede: zkoumání tenké atmosféry měsíce, jeho magnetického pole a interakce s magnetickém polem planety
 • Europa: zkoumání chemického složení, hledání sloučenin vhodných pro existenci života, organických molekul a zkoumání geologických útvarů na povrchu tohoto ledového měsíce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
JUICE

Teleskop Hubble objevil první známky vodních par na jupiterovu měsíci Ganymede

Astronomům se podařilo poprvé pozorovat známky vodních par v atmosféře Ganymede - největšího měsíce ve sluneční soustavě. Ty zřejmě vznikají sublimací z povrchu, kde se voda nachází ve formě ledu. Nové závěry vychází z pozorování teleskopem Hubble, který jimi doplňuje data ze sondy Juno, která planetu Jupiter obíhá. Už za rok by měla ke Ganymede odletět také evropská sonda JUICE, která jako první vstoupí na jeho oběžnou dráhu.

celý článek

Sonda JUICE k planetě Jupiter podstoupí simulaci extrémních podmínek

Vývoj evropské vesmírné sondy JUICE postupuje do další fáze, ve které ji čeká testování odolnosti v zařízení Large Space Simulator (LSS). Sonda, která míří k planetě Jupiter, bude muset zvládnout teploty mezi -180 a 250 °C. V komoře o rozměrech 10x10x15 metrů projde kromě teplotních testů také vakuem.

celý článek

Tým vědců pracujících se sondou Juno plánuje detailní pozorování Europy a dalších měsíců planety Jupiter

Vesmírná sonda Juno se za své více než 4 roky vědeckých operací soustředila téměř výhradně na planetu Jupiter. To by se mohlo změnit s její případnou prodlouženou misí. Kontinuálně se měnící oběžná dráha by mohla sondu v příštích letech zavést do těsné blízkosti měsíců planety, které jsou dlouhodobě ve středu zájmu vědců.

celý článek

Evropská sonda k Jupiteru a jeho měsícům se už staví, letět by měla v roce 2022

celý článek

ESA podepsala smlouvu na vynesení sondy JUICE do vesmíru, bude zkoumat měsíce planety Jupiter

V polovině roku 2022 se otevírá okno pro cestu evropské sondy JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) k planetě Jupiter a jejím měsícům. Sonda poletí do vesmíru buď na raketě Ariane 5, nebo na zcela nové Ariane 64, obě pro evropskou vesmírnou agenturu provozuje společnost Arianespace z jihoamerického kosmodromu Kourou. ESA a Arianespace podepsaly dohodu o vynesení šestitunové vesmírné sondy JUICE 17. června.

celý článek

Co umožňuje existenci oceánu pod povrchem Enceladu a proč tomu tak není u sousedních měsíců?

Dvojice vědců z University of Maryland a Southwest Research Institute vytvořila počítačovou simulaci, která se soustředí na vývoj těles v těsné blízkosti planety Saturn. Z více než 60 měsíců planety se pouze pětice větších měsíců nachází v jeho těsné blízkosti a zřejmě pouze Enceladus má pod svým povrchem ukrytý oceán. Nový počítačový model nyní poprvé ukazuje, proč je právě tento měsíc tímto způsobem unikátní. Výsledky výzkumu byly prezentovány ve studii, která vyšla v magazínu Nature Astronomy.

celý článek

JUICE: jak poletí evropská sonda k Jupiteru? Využije gravitační síly 4 různých planet

V květnu 2022 by se měla vydat na svou cestu k planetě Jupiter evropská sonda JUICE. Jejím cílem nicméně není samotná planeta ale její měsíce, zejména potom Ganymede, na jehož oběžnou dráhu sonda nakonec vstoupí. Evropská vesmírná agentura začátkem února zveřejnila animaci, která ukazuje dlouhou a složitou cestu sondy k Jupiteru. Cesta zabere 7 let a bude vyžadovat 5 gravitačních asistencí kolem čtyř planet, včetně Jupiteru samotného.

celý článek