do not follow here
Ceres < LIVING fUTURE

Poslední fáze mise Dawn přináší nevídané detaily z trpasličí planety Ceres

Do konce mise vesmírné sondy Dawn zbývá pár měsíců, operátoři očekávají, že jí dojde palivo někdy mezi srpnem a říjnem tohoto roku. V poslední fázi mise obíhá sonda pouhých 35 kilometrů nad povrchem trpasličí planety Ceres a posílá na Zemi snímky s doposud neviděnými detaily. Jedním z hlavních cílů v této fázi mise je kráter Occator, kde se nachází nejzářivější skvrny, které jsou rozesety po povrchu Ceres.



Bílé oblasti na trpasličí planetě Ceres obsahují zejména uhličitan sodný a chlorid amonný, které se zatím neznámými procesy dostávají na povrch. V posledních měsících vědci získávají ze sondy Dawn evidenci o procesech způsobených dopadem meteoritů, sesuvy hornin a také kryovulkanismu. To vše ukazuje na Ceres jako geologicky aktivní těleso, jehož nitro i povrch prochází postupnými změnami a určitým cyklem.

Další nová data však mají ještě následovat, sonda nyní měří gama záření, neutronovou aktivitu a také gravitační pole Ceres.

Po skončení mise, zůstane Dawn na oběžné dráze Ceres, nebude však již aktivní. V průběhu mise bylo zvažováno několik různých zakončení mise, mezi nimi odlet od Ceres a průlet kolem planetek Pallas, nebo Adeona. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že sonda zůstane s trpasličí planetou Ceres při jejím přiblížení Slunci. Dawn zůstane na stabilní oběžné dráze, aby nehrozilo že se s Ceres srazí a způsobí kontaminaci.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o poslední fázi mise Dawn

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ceres

tag icon
Další články z kategorie
Ceres
Načítám stránku...
x zrušit