do not follow here
Temná energie < LIVING fUTURE

Teleskopy Hubble a Gaia společně upřesňují hubblovu konstantu popisující rozpínání vesmíru

Vesmírné teleskopy Hubble a Gaia přispěly k novému výpočtu hubblovy konstanty, která určuje míru rozpínání vesmíru. Mělo by jít o doposud nejpřesnější hodnotu, je však v rozporu s předchozími měřeními jinými metodami. Nově vypočítaná hodnota je 73,5 km/s na megaparsek, která říká, že každých 3,26 milionů světelných let se rozpínání vesmíru zrychluje o 73,5 kilometrů za sekundu. Pomocí hubblovy konstanty je mimo jiné určováno stáří vesmíru, které je dnes odhadováno na 13,8 miliard let.



Vesmírný teleskop Hubble určuje rychlost expanze vesmíru prostřednictvím měření zářivosti speciálního typu hvězd - cepheid. Jde o hvězdy, jejichž zářivost je úzce spjata s jejich rotační periodou, je u nich tedy snadné určit vzdálenost a podle červeného posuvu také rychlost, kterou se od nás vzdalují. Teleskop Gaia nyní podle paralaxy ještě více upřesnil vzdálenosti těchto hvězd, což vědcům umožnilo přijít s doposud nejpřesnější hodnotou hubblovy konstanty.

Problém však nastává při porovnání tohoto čísla s hodnotou vypočítanou ze zkoumání reliktního záření, které je pozůstatkem po velkém třesku a které vychází zhruba 67-70 km/s na megaparsek. Toto číslo vychází z měření vesmírných sond WMAP a Planck, které zkoumaly mikrovlnné reliktní záření. Nad tímto rozdílem si vědci už několik let lámou hlavu. Zatím mají nakolik možných vysvětlení: temná energie by mohla působit v čase i místě rozdílným způsobem, pozorované chování vesmíru je také možné vysvětlit jeho odlišným složením, například existencí doposud neznáme subatomární částice.

Nové světlo do problematiky by mohly vnést detekce gravitačních vln, které lze také použít pro odhadnutí hubblovy konstanty. Aktuální výpočet pomocí gravitačních vln je však zatím velmi nepřesný a je třeba více detekcí, které jej upřesní.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o rozpínání vesmíru

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Temná energie

tag icon
Další články z kategorie
Temná energie
Načítám stránku...
x zrušit