Evropská vesmírná agentura (ESA) včera zveřejnila doposud nejpodrobnější mapu naší galaxie a jejího okolí. Obsahuje pozice, pohyb a další charakteristiky 1,7 miliard hvězd a je založena na 22 měsících pozorováních vesmírného teleskopu Gaia. Nový katalog je volně přístupný online a je obřím skokem v poznávání naší vlastní galaxie a její evoluce. Vědci očekávají, že nové informace o hvězdách povedou k mnoha novým objevům. V dalších letech bude tato mapa nadále rozšiřována a zpřesňována, finální release je plánován na 20. léta.
Gaia je evropský vesmírný teleskop, který pozoruje vesmír z Lagrangeova bodu L2, obíhá tedy Slunce společně se Zemí. Při oběhu Slunce má teleskop možnost pozorovat objekty v naší galaxii z různých úhlů, kdy se za nimi zdánlivě mění jejich pozadí (efekt nazývaný paralaxa). I když může jít o velmi nepatrnou změnu, velmi přesná měření teleskopu Gaia umožňují spočítat s velkou přesností vzdálenosti hvězd, rychlost jejich pohybu a další charakteristiky.
Postupně tak vzniká doposud nejrozsáhlejší katalog a 3D vesmírná mapa naší galaxie. S každým dalším rokem dochází ke zpřesňování naměřených hodnot a postupnému rozšiřování katalogu o vzdálenější a menší objekty. ESA umožňuje s těmito daty volně nakládat, lze tedy očekávat, že budou vznikat nové animace i vědecké studie vycházející ze změřeného chování hvězd v Mléčné dráze.
Pohyby hvězd při oběhu Slunce
Tato animace ukazuje, jak se mění pohled na hvězdy při oběhu kolem Slunce. Efekt je stotisíckrát znásobený pro názornost.
360° mapa Mléčné dráhy
Prohlédněte si Mléčnou dráhu v 360° videu, které vychází z dat posbíraných teleskopem Gaia.
Pohyb planetek ve sluneční soustavě
Kromě mapování hvězd v Mléčné dráze, pozorovala Gaia také planetky ve sluneční soustavě. Celkem jich bylo zařazeno do katalogu 14 099, v animaci jsou znázorněny oběžné dráhy 200 nejzářivějších z nich.
8. 4. 2018 Evropská vesmírná agentura zveřejnila počty zmapovaných hvězd a jejich charakteristik, která jsou výsledkem druhé fáze pozorování vesmírného teleskopu Gaia. Druhý data set rozšiřuje první, publikovaný před dvěma lety a obsahuje data za roky 2014 a 2015. Všechna dosavadní měření budou zveřejněna k dispozici veřejnosti 25. dubna.
Vesmírný teleskop Gaia má za cíl mapování hvězd v naší galaxii, jejím blízkém okolí a také objektů ve sluneční soustavě. Do vesmíru vyletěl na konci roku 2013 jako nástupce předchozí mise Hipparcos, která skončila v roce 1993. První data set mise Gaia obsahoval měření z let 2014 a 2015, druhý data set přidá do katalogu další měření až do roku 2016. V následujících letech se bude katalog nadále rozšiřovat. Primární mise teleskopu má trvat do roku 2019, vědci ale věří, že se ji podaří prodloužit až do 20. let.
Gaia měří nejen přesnou pozici a svítivost hvězd, ale také jejich barvu, teplotu, rotaci a pohyb mezihvězdným prostorem. Využívá k tomu paralaxy, kdy porovnává pozadí hvězdy při různých pozicích Země při oběhu kolem Slunce.
V druhém data setu je u velkého množství hvězd upřesněna jejich pozice a další charakteristiky. Například 1,3 miliardy hvězd má změřenou rychlost, 77 milionů hvězd má určenou velikost a svítivost, u 7 milionů hvězd je zase známá jejich rotační rychlost. Jednotlivé charakteristiky se budou postupně rozšiřovat na stále větší počet hvězd. Díky tomu, že je bude teleskop pozorovat déle a z více míst při oběhu Země kolem Slunce.
Katalogy hvězd
Katalog
Rok publikace
Získání dat
Počet mapovaných hvězd
Hipparcos Catalogue
1997
Výsledky první fáze pozorování družice Hipparcos
118 218
Tycho Catalogue
1997
Vychází také z mise Hipparcos, ale z její druhé části. Není tolik přesný jako Hipparcos, obsahuje však více hvězd
1 000 000
Tycho-2 Catalogue
2000
Vychází z mise Hipparcos, ale je rošířen o další hvězdy a upřesnění jejich parametrů