do not follow here
Život < LIVING fUTURE

Vědci našli bubliny po kyslíku vytvořeném bakteriemi zakonzervované po více než miliardu let

V centrální Indii se geologům podařilo objevit fosilizované bubliny po kyslíku, které jsou pozůstatkem mikrobiálního života před 1,6 miliardami let. Některé z dávných forem života na Zemi byly cyanobakterie, které žily na dně mělkých moří a vyráběly kyslík fotosyntézou. V některých případech došlo k fosilizaci těchto bublinek pokrytých usazeninami a dnes slouží ke zkoumání tehdejšího života a jeho vlivu na vývoj biosféry naší planety.



Nálezy pochází z centrální Indie z oblasti Vindhyan a Aravalli, které se kdysi nacházely na dně mělkého moře. Na tomto místě pracoval tým vědců z University of Southern Denmark, Swedish Museum of Natural History a Stockholm University vedený doktorkou Therese Sallstedtovou.

Tyto bakterie mohly být jedněmi z prvních známek života na Zemi a přispívali k přetvoření naší planety do stavu, který známe z dnešního dne. Bakterie využívaly sluneční světlo a pomocí fotosyntézy vytvářeli energii pro své přežití, kyslík byl, podobně jako u dnešních rostlin, vedlejším produktem tohoto procesu. Hromadění kyslíku v atmosféře následně umožnilo rozvoj dalších forem života na naší planetě.

Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Geobiology.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Život

tag icon
Další články z kategorie
Život
Načítám stránku...
x zrušit