do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Rentgenové záření ze supernov může ohrozit život na planetách do vzdálenosti až 150 světelných let

Supernovy představují ničivý zánik masivních hvězd, který ohrožuje nejen planety v původním hvězdném systému, ale i do značné vzdálenosti od něj. Podle nového výzkumu ohrožují možný život na blízkých planetách hned třemi různými způsoby. Z nich nově uvažované silné rentgenové záření může být nebezpečné až do vzdálenosti 150 světelných let.



Už dříve vědci předpokládali, že supernovy ohrožují život na planetách prostřednictvím energetických fotonů, nebo následného intenzivního kosmického záření. Nově k těmto hrozbám patří také silné rentgenové záření. 

To vzniká při kontaktu rázové vlny ze supernovy s hustými plyny, které obklopují původní hvězdu. Pokud by toto záření dorazilo k Zemi, zničilo by ozónovou vrstvu, která chrání život na planetě.

Země je naštěstí v bezpečí, v našem bezprostředním okolí žádná hvězda v blízké době v supernově neexploduje.

Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit