Žádný z třicítky původně registrovaných týmů nesplní podmínky pro udělení první výhry 20 milionů dolarů v rámci soutěže Google Lunar X Prize, ani žádné z bonusových cen v hodnotě dalších 10 milionů dolarů. Soutěž vyhlásila společnost Google a jejím předmětem bylo podpořit snahu akademických a soukromých týmů přistát na Měsíci. Finální termín je na konci března tohoto roku, po konzultacích s týmy, které byly nejdál, však bylo oznámeno, že se o let na Měsíc do této doby žádný z nich ani nepokusí.
Google Lunar X Prize byla vyhlášena v roce 2007 a zájem projevilo 34 týmů ze 17 zemí po celém světě. Smyslem akce mělo být podpořit soukromý vývoj nezávislý na vládních lunárních programech. Aby mohl tým vyhrát první cenu, musel splnit několik podmínek: - úspěšně umístit přistávací modul na povrch Měsíce, - urazit s roverem 500 metrů, - poslat video a obrázky ve vysokém rozlišení zpátky na Zemi. Přesto byly v průběhu projektu uděleny dílčí ceny hodnotící milníky dosažené při vývoji. Patří mezi ně vývoj přistávacího modulu, vývoj roveru a nakonec vývoj snímacího zařízení pro obrázky a videa ve vysokém rozlišení. Ve finální fázi soutěže byla pětice týmů, které už měly dojednány kontrakty na rakety pro vynesení svých přístrojů do vesmíru. Ostatní týmy se v průběhu soutěže buďto vzdaly, nebo sloučily s ostatními. Například hned čtyři týmy nyní spolupracují s týmem Synergy Moon, další dva byly začleněny do týmu Moon Express.Moon Express (USA)
Tým Moon Express je vlastněný skupinou podnikatelů ze Silicon Valley s cílem v budoucnu těžit na Měsíci. Tým vyvíjí přistávací modul MX-1, který se má na Měsíc dostat jako sekundární náklad z geostacionární oběžné dráhy. V roce 2014 vybrala NASA vývoj týmu Moon Express do programu Lunar CATALYST, jehož cílem je vyvinout způsoby jak dopravit náklad na povrch Měsíce. Tým tak bude ve vývoji pokračovat i mimo soutěž Google Lunar X Prize.SpaceIL (ISR)
Izraelský tým SpaceIL si vzal za cíl dostat na Měsíc nejmenší přistávací modul, který tam kdy přistál. Pohybovat se měl po povrchu prostřednictvím skoků. V roce 2015 podepsal tým kontrakt se společností SpaceX, jeho raketa Falcon 9 měla měsíční přistávací modul vynést do vesmíru. V listopadu 2017 tým prohlásil, že potřebuje dalších 30 milionů na dokončení projektu.Synergy Moon (mezinárodní tým)
Plány mezinárodního týmu Synergy Moon počítají s využitím doposud nevyzkoušené rakety Neptune N-8 LUNA společnosti Interorbital systems, která by vynesla rover Tesla Surveyor do vesmíru a na měsíční povrch.TeamIndus (IND)
Indický tým plánoval start z indického kosmodromu na ostrově Sriharikota hned dvou roverů najednou a přistávacího modulu HKK1 s komunikačním centrem. Jejich vývoj počítal se spoluprací s indickou vesmírnou agenturou a následných misích k planetá sluneční soustavy.Hakuto (JAP)
Tým původně z Nizozemí se přestěhoval v roce 2013 do Japonska a připravoval lunární rover Sorato. V roce 2016 vznikla domluva s TeamIndus na sdílení části nákladů a vynesení obou roverů společně na ověřené indické raketě PSLV, v lednu 2018 však indická vesmírná agentura tuto dohodu zrušila.Astrobotic (USA)
Tým Astrobotic se sice nedostal mezi pět finalistů soutěže Google Lunar X Prize, ve svojí práci však pokračuje dál. Přes potíže se zajištěním rakety pro vynesení svého přistávacího modulu se jim podařilo domluvit se s ULA (United Launch Alliance) a v budoucnu se tak mohou připojit k jinému startu na raketě Atlas V. Google Lunar X Prize měla původní termín v roce 2014, ten byl nakonec prodloužen do letošního roku. Jednotlivé týmy měly v průběhu soutěže problémy s financováním, ale i technické potíže a v neposlední řadě regulatorní. Organizátoři však tento výsledek nevnímají jako neúspěch, jejich akce se totiž stala katalyzátorem pro vývoj nových přístupů k průzkumu Měsíce po celém světě. Mnohé z týmů ve svojí práci dál pokračují, ať už samostatně nebo s přispěním vládních vesmírných agentur.