Jedním z prvních cílů nového teleskopu Jamese Webba bude blízký hnědý trpaslík
05. 01. 2018
V rámci času věnovanému vědcům, kteří se podíleli na vývoji nového vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), budou astronomové pozorovat hnědého trpaslíka. Tyto vesmírné objekty nejsou ani hvězdou, ani planetou, v jejich nitru totiž nežhne termojaderná reakce, přesto však mají několik charakteristik hvězdných objektů. Teleskop nové generace se pomalu blíží ke svojí cestě do vesmíru, která je aktuálně plánována na začátek roku 2019 a astronomové po celém světě se připravují na pozorování, na která jsou současné teleskopy krátké.
Mezi týmy, které se na studium hnědých trpaslíků chystají, je i skupina vědců kolem Étiennea Artigaua z Montrealské university v Kanadě. Cílem jejich pozorování bude konkrétně trpaslík označovaný jako SIMP0136 (SIMP J013656.5+093347) vzdálený asi 20 světelných let od Slunce. Jde o subhvězdný objekt, který září jen velmi slabě v infračerveném spektru.
A právě infračervená část spektra je oblast, ve které JWST může výrazně pomoci, podobně jako Hubble totiž nový teleskop bude moci pozorovat hvězdnou oblohu v tomto pásmu.
Artigau s kolegy už dříve zjistil, že SIMP0136 má atmosféru s mraky. S JWST by chtěl analyzovat složení této atmosféry a procesy, které v ní probíhají. Pro astronomy jsou hnědé trpaslíky velmi zajímavými objekty, podobají se planetám, ale na rozdíl od běžných exoplanet nejsou zastíněny září jejich domovské hvězdy a v infračerveném světle jsou tak lépe pozorovatelné.
Předchozí pozorování trpaslíka SIMP0136 ukázala, že má hmotnost jen asi 13 jupiterů. To by jej řadilo spíše mezi sirotčí planety než mezi hnědé trpaslíky. Tento typ planet neobíhá žádnou konkrétní hvězdu, putují vesmírem osamocené, možná jen s hrstkou měsíců. Vesmírný teleskop Jamese Webba pomůže odpovědět na tyto a mnohé další otázky i ohledně těchto doposud tajemstvími zahalených vesmírných objektů.
NASA zveřejnila první plánovaná pozorování vesmírného teleskopu Jamese Webba
16. 11. 2017 Vypuštění vesmírného teleskopu nové generace se nezadržitelně blíží, aktuální plánovaný termín startu rakety Ariane s teleskopem Jamese Webba je po nesčetných odkladech plánován na začátek roku 2019. Během prvních pěti měsíců pozorovacích operací bude podle NASA teleskop pozorovat měsíce Jupitera, hledat organické molekuly u vzdálených hvězd, zjišťovat váhu supermasivních černých děr v jádrech galaxií a pátrat po zárodcích galaxií v raném vesmíru. Data z těchto pozorování budou vědcům k dispozici v podstatě ihned po poslání na Zemi z Lagrangeova bodu L2 (systému Země-Slunce), kde bude teleskop umístěn.
NASA vyzvala vědce po celém světě, aby přišli s návrhy prvních cílů pro pozorování novým teleskopem, který má být nástupcem legendárního Hubblova teleskopu. Komise, která vybírala výsledné kandidáty byla nadmíru potěšena faktem, že dorazivší návrhy byly velmi kvalitně zpracované. "Tyto návrhy nejen, že přispějí k zajímavému vědeckému obohacení, ale také dobře prověří schopnosti nového astronomického nástroje", řekl doktor Ken Sembach, ředitel Space Telescope Science Institute, který má na starosti operace vesmírných teleskopů Hubble i Jamese Webba.
Teleskop Jamese Webba je pojmenován po druhém řediteli NASA, který hrál významnou roli v misích Apollo. Samotný teleskop je výsledkem kooperace Americké, Evropské a Kanadské vesmírné agentury a je považován za nástupce Hubblova vesmírného teleskopu, nikoliv však za jeho náhradu, oba teleskopy totiž budou pracovat vedle sebe a vzájemně se svými schopnostmi doplňovat.
Vybraná zkoumání pro první pozorování JWST
- Ovlivňování molekulárních oblaků mladými masivními hvězdami
- Vývoj složení okolí hvězd při jejich vzniku s ohledem na různé formy ledu
- Zkoumání formování galaxií od raného vesmíru po dnešek
- Studium aktivních jader galaxií a s nimi související formace hvězd se zaměřením na galaxie zářící v infračerveném spektru
- Studium tří relativně blízkých hvězd, návrh nových postupů pro zkoumání hvězd novým teleskopem
- Spektroskopická analýza kvazarů
- Spektroskopická analýza vzdálených galaxií, studium vesmírné evoluce
- Zkoumání vzniku vesmírného prachu, který je klíčem k formování nových hvězd a planet
- Zkoumání formace hvězd v galaxiích přes gravitační čočky
- Studium jader galaxií a poměřování mas černých děr v jejich centru
- Zkoumání složení atmosfér exoplanet pomocí metody tranzitu před mateřskou hvězdou
- Zkoumání planety Jupiter a jejího okolí pro demonstraci využití JWST ve sluneční soustavě
- Pozorování exoplanet a hvězdných systémů s detekovanými exoplanetami ve vysokém rozlišení
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích