NASA zveřejnila první plánovaná pozorování vesmírného teleskopu Jamese Webba

Vypuštění vesmírného teleskopu nové generace se nezadržitelně blíží, aktuální plánovaný termín startu rakety Ariane s teleskopem Jamese Webba je po nesčetných odkladech plánován na začátek roku 2019. Během prvních pěti měsíců pozorovacích operací bude podle NASA teleskop pozorovat měsíce Jupitera, hledat organické molekuly u vzdálených hvězd, zjišťovat váhu supermasivních černých děr v jádrech galaxií a pátrat po zárodcích galaxií v raném vesmíru. Data z těchto pozorování budou vědcům k dispozici v podstatě ihned po poslání na Zemi z Lagrangeova bodu L2 (systému Země-Slunce), kde bude teleskop umístěn.

James Webb

James Webb vesmírný teleskop nové generace vyvíjený ve spolupráci vesmírných agentur Spojených států, Kanady a Evropy.NASA vyzvala vědce po celém světě, aby přišli s návrhy prvních cílů pro pozorování novým teleskopem, který má být nástupcem legendárního Hubblova teleskopu. Komise, která vybírala výsledné kandidáty byla nadmíru potěšena faktem, že dorazivší návrhy byly velmi kvalitně zpracované. "Tyto návrhy nejen, že přispějí k zajímavému vědeckému obohacení, ale také dobře prověří schopnosti nového astronomického nástroje", řekl doktor Ken Sembach, ředitel Space Telescope Science Institute, který má na starosti operace vesmírných teleskopů Hubble i Jamese Webba.

Teleskop Jamese Webba je pojmenován po druhém řediteli NASA, který hrál významnou roli v misích Apollo. Samotný teleskop je výsledkem kooperace Americké, Evropské a Kanadské vesmírné agentury a je považován za nástupce Hubblova vesmírného teleskopu, nikoliv však za jeho náhradu, oba teleskopy totiž budou pracovat vedle sebe a vzájemně se svými schopnostmi doplňovat.

Vybraná zkoumání pro první pozorování JWST
 • Ovlivňování molekulárních oblaků mladými masivními hvězdami
 • Vývoj složení okolí hvězd při jejich vzniku s ohledem na různé formy ledu
 • Zkoumání formování galaxií od raného vesmíru po dnešek
 • Studium aktivních jader galaxií a s nimi související formace hvězd se zaměřením na galaxie zářící v infračerveném spektru
 • Studium tří relativně blízkých hvězd, návrh nových postupů pro zkoumání hvězd novým teleskopem


 • Spektroskopická analýza kvazarů
 • Spektroskopická analýza vzdálených galaxií, studium vesmírné evoluce
 • Zkoumání vzniku vesmírného prachu, který je klíčem k formování nových hvězd a planet
 • Zkoumání formace hvězd v galaxiích přes gravitační čočky
 • Studium jader galaxií a poměřování mas černých děr v jejich centru
 • Zkoumání složení atmosfér exoplanet pomocí metody tranzitu před mateřskou hvězdou
 • Zkoumání planety Jupiter a jejího okolí pro demonstraci využití JWST ve sluneční soustavě
 • Pozorování exoplanet a hvězdných systémů s detekovanými exoplanetami ve vysokém rozlišení
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)

Nový vesmírný teleskop Jamese Webba prozkoumá blízký planetární systém Beta Pictoris

Hned několik vědeckých týmů má v plánu použít vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pro průzkum blízkého hvězdného systému Beta Pictoris. Jedná se o mladý systém s nejméně dvěma exoplanetami a diskem materiálu, ze kterého by mohly vzniknout další. Výkonný teleskop, který je označován jako nástupce Hubblova teleskopu by měl do vesmíru odletět už letos na podzim.

celý článek

Nástupce Hubblova teleskopu JWST je připravován pro svůj podzimní let do vesmíru

Aktuální datum odletu teleskopu JWST do vesmíru je plánováno na polovinu listopadu tohoto roku. Teleskop i raketa Ariane 5 koncem června úspěšně prošly posledními testy a kontrolami. Vše je tedy připraveno pro plánovaný start, po kterém se největší vesmírný teleskop vydá přímo do Lagrangeova bodu L2.

celý článek

První hvězdy se ve vesmíru rozzářily kolem 300 milionů let po velkém třesku

Podle nové studie, kterou publikoval vědecký tým vedený Nicolasem Laporteem, začaly první hvězdy ve vesmíru zářit 250 - 350 milionů let po velkém třesku. Jejich analýza dál naznačuje, že první galaxie by měly být natolik zářivé, že by je měl být schopen pozorovat vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST), který má už letos na podzim nahradit dosluhující Hubblův teleskop.

celý článek

Astronomové zjistili u blízké exoplanety hmotnost i velikost, mohla by být vhodným kandidátem pro detailní pozorování atmosféry

Vědcům z programu CARMENES se podařilo objevit novou exoplanetu u blízké hvězdy Gliese 486. Na rozdíl od ostatních exoplanet dokáží astronomové pozorovat Gliese 486b dvěma různými metodami a díky tomu určit nejen její velikost, ale také hmotnost a hustotu. Unikátní pozice planety i hvězdy zřejmě umožní pozorování její atmosféry.

celý článek

Vesmírný Teleskop Jamese Webba prošel úspěšně posledními testy rozvinutí slunečního štítu

Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) prošel úspěšně finálními testy, které ověřovaly jeho schopnost rozvinout sluneční štít. Nové zařízení je tak na dobré cestě ke startu svojí mise, který se očekává v příštím roce.

celý článek

Vesmírný teleskop nové generace JWST prošel simulací letu raketou, do vesmíru ale poletí až za víc než rok

Kompletně sestavený vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) prošel testy, které ověřily, že je připravený na vibrace a zvuky při letu do vesmíru. Testy proběhly na jihu Kalifornie v areálu Redondo Beach společnosti Northrop Grumman, která teleskop pro NASA a ESA vyvíjí. Let rakety Ariane V s teleskopem JWST je aktuálně plánovaný na 31. října 2021.

celý článek

K teleskopu Jamese Webba byly přimontovány solární panely

Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA vyvíjí už přes 20 let a má být výkonnějším nástupcem Hubblova vesmírného teleskopu. Projekt je nicméně zdržován technickými i finančními problémy a místo původního termínu v roce 2007 poletí do vesmíru až v roce 2021. Práce na vývoji nyní hladce pokračují a teleskop dostal své solární panely, které zajistí dostatečný přísun energie pro všechna zařízení na palubě.

celý článek