do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Finalisté mezi budoucími misemi NASA: návrat vzorků hornin z komety, nebo dron na Titan

Americká vesmírná agentura vybrala dva finalisty mezi misemi, které by se měly uskutečnit v polovině dvacátých let v rámci programu New Frontiers, jehož součástí je například také mise New Horizons. Jednou z těchto misí, které se budou ucházet o realizaci, je CAESAR, při které by měla robotická sonda navštívit kometu 67P a přivézt z ní vzorky zpátky na Zemi, další je potom robotický dron DRAGONFLY, který by brázdil nebe Titanu, největšího měsíce planety Saturn.



Tyto dvě mise byly vybrány ze souboru dvanácti misí, které se účastnily předchozího kola výběru. Vítěz bude čtvrtou misí v tomto programu a bude následovat mise New Horizons, Juno a OSIRIS-REx. New Frontiers je program středně náročných misí NASA pro průzkum sluneční soustavy, v jehož rámci je rozpočtový schodek zhruba 850 milionů dolarů. Obě vybrané mise budou v průběhu roku 2018 financovány pro další rozvinuté jejich konceptu, výsledný vítěz bude vybrán na jaře 2019.

CAESAR
Pokud vám jméno komety 67P (nebo také 67P/Churyumov-Gerasimenko) něco říká, není to náhodou. Tuto kometu totiž navštívila v roce 2014 evropská sonda Rosetta a přistál na ní modul Philae. Při misi CAESAR (Comet Astrobiology Exploration Sample Return) by kometu 67P navštívila další robotická sonda, ta by však místo dlouhodobé návštěvy pouze odebrala vzorky hornin a vrátila se s nimi v roce 2038 zpátky na Zemi. Kapsle, ve které budou vzorky po dobu cesty uchovány, by měla být dodána japonskou vesmírnou agentutou JAXA a bude vycházet z designu použitého při japonské misi Hayabusa, která se v roce 2010 vrátila na Zemi se vzorky hornin z planetky Itokawa. Mise CAESAR staví na úspěších hned dvou předchozích misí, což umožňuje vědcům vyvinout sondu přímo na míru podmínkám, které budou při misi vyžadovány. Díky znalosti cílové komety, mohou vybrat konkrétní místo k přistání už při návrhu sondy a také využijí zkušeností se sběrem a dopravou hornin, které se osvědčily jako úspěšné.
Dragonfly
Titan je zvláštní místo v rámci sluneční soustavy, má totiž atmosféru hustější než Země. Jeho výzkum tak může probíhat pomocí létajících robotických sond jako bude právě Dragonfly (v češtině vážka). Vlastní sonda bude dron, který bude schopný přistání a vertikálního vzletu na několika místech měsíce, kde bude zkoumat chemické složení povrchu, atmosféry a metanových jezer. I mise Dragonfly využívá výsledků z předchozích misí, tentokrát orbitální sondy Cassini a přistávacího modulu Huygens, který na největším měsíci Saturnu přistál v roce 2005.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit